Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Και επειδή όλα ξεκίνησαν όμορφα και κυλάνε ήσυχα στο σχολείο μας είπαμε σήμερα να ταράξουμε λίγο τα νερά με μια άσκηση σεισμού και να την συνδυάσουμε με την εφαρμογή του σχεδίου μας για την εκκένωση του διδακτηρίου.
Άλλωστε δεν ξεχνάμε ότι ζούμε σε μια σεισμογενή χώρα και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους σεισμούς γιατί ποτέ δεν ξέρει κανείς το χρόνο και το μέγεθος….
Το δύσκολο στην περίπτωση του σεισμού είναι να αποφεύγουμε τον πανικό και τις ανεξέλεγκτες κινήσεις. Στη σημερινή άσκηση μαθητές και εκπαιδευτικοί λειτουργήσαμε σύμφωνα με το σχέδιο και αδειάσαμε το κτίριο στον ικανοποιητικό χρόνο των τριών λεπτών.
Κάτι λαθάκια που κάναμε θα τα διορθώσουμε ώστε στην επόμενη άσκηση  να είμαστε ακόμα πιο καλοί…