Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Μοιάζουμε…. διαφέρουμε!

Μοιάζουμε…. διαφέρουμε!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης μαζί με τις δασκάλες τους Βασιλική Χείλαρη,Αναστασία Μιχαήλ και Φανή Σαμορέλη, τη δασκάλα του Τ.Ε. Χαρούλα Καργιώτη, την ψυχολόγο του σχολείου μας Μαρίνα Μαφρέδα και την λογοθεραπεύτρια Λίνα Ρουμπιέ, συμμετείχαν σε μια βιωματική δράση.

Αρχικά τα παιδιά δημιούργησαν τυχαία ζευγάρια και κάθε ζευγάρι χωριστά συζήτησε για τα ενδιαφέροντα, τις προτιμήσεις και στοιχεία του χαρακτήρα του. Στη συνέχεια βρήκαν τα κοινά τους σημεία και σε ένα χαρτί Α3 σχημάτισαν δύο τεμνόμενους κύκλους. Στο κοινό σημείο των κύκλων έγραψαν τα στοιχεία που τους κάνουν και μοιάζουν και στα μη κοινά τα στοιχεία στα οποία διαφέρουν. Έτσι, είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα και να ανακαλύψουν πολλά κοινά σημεία.

Στο τέλος, τα παιδιά συγκεντρώθηκαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου όπου παρουσίασαν τους κύκλους τους και μίλησαν για όσα τους δυσκόλεψαν στη διαδικασία και όσα τους άρεσαν. Μήπως, τελικά, μοιάζουμε περισσότερο από όσο διαφέρουμε;