Στην Αρχαία Αγορά μέσω του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού

Σε μια ξεχωριστή «πτήση»επιβιβάστηκαν οι μαθητές -τριες της Δ τάξης την Πεμπτη 14 Φεβρουαρίου 2019. Μια πολύ όμορφη ξενάγηση στην Αρχαία Αγορά,στην αίθουσα του ΘΟΛΟΥ του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού,πρόσφερε την ευκαιρία στους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας να παρακολουθήσουν την αναπαράσταση της Αγοράς σε τρεις διαφορετικές στιγμές της ιστορίας.
Τους έδωσε τη δυνατότητα να… αντιληφθούν την εξέλιξη μέσα στο χρόνο και τη μεταβολή των λειτουργιών του χώρου από εποχή σε εποχή, όπως αυτή αποτυπώνεται στις αρχιτεκτονικές και πολεοδομικές διαφοροποιήσεις της.
Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στη διαδικασία και κατάφεραν να «εξοστρακίσουν» έναν Αθηναίο πολίτη που ήταν υποψήφιος για απομάκρυνση από την Αθήνα με την κατηγορία της …δημαγωγίας! Ένα πολύ ενδιαφέρον ταξίδι στην ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας!!