Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ενημέρωση για την εποχική γρίπη (Ι)

Ενημέρωση για την εποχική γρίπη (Ι)

Σε συνέχεια  προηγούμενης ανάρτησης που αφορά την ενημέρωση για την εποχική γρίπη, το πρωί της Παρασκευής 8/2/2019 η μαμά του σχολείου μας και ιατρός λοιμωξιολόγος κ. Ανδρομάχη Τάτση, μίλησε στους μαθητές μας για τα μέτρα που πρέπει να λαμβάνουν για την μη μετάδοση της εποχικής γρίπης που σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας επικεντρώνονται στα εξής:

•  Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων. Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.