Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Έκθεση εικαστικών εργασιών

Έκθεση εικαστικών εργασιών

To διήμερο 13/14 Ιουνίου λειτούργησε στο ισόγειο και στους διαδρόμους των ορόφων  έκθεση εικαστικών με εργασίες που ετοίμασαν όλα τα παιδιά του σχολείου μας κατά την  διάρκεια της σχολικής χρονιάς με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού εικαστικών Φοίβο Σοφικίτη, ο οποίος με αφορμή την έκθεση της δουλειάς των μαθητών σημειώνει:..

“Η διαδικασία της αποτίμησης του εκπαιδευτικού έργου, δεν έχει καμία αξία όταν γίνεται συγκρητικά – αξιολογικά. Η κατάταξη των επιδόσεων σε έναν αυθαίρετα ανακυρηγμένο κοινό κώδικα, διαχωρίζει και ταυτόχρονα ομογενοποιεί τα μέλη της μαθητικής κοινότητας. Το μόνο αποτέλεσμα μιας τέτοιας διαδικασίας είναι η τοξική μόλυνση του εκπαιδευτικού έργου με το μικρόβιου του ανταγωνισμού.
Στον αντίποδα, μια παραθετική έκθεση των αποτελεσμάτων της εκπαιδευτικής διαδικασίας, ανατροφοδοτεί την ατομική εμπειρία, με τη συλλογική προσέγγιση, επαληθεύει ή διαψεύδει τις εικασίες του εκπαιδευτικού και εν τέλει φωτίζει το εκπαιδευτικό πρόβλημα – ζητούμενο”