Αρχική » Χωρίς κατηγορία » H γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

H γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

22835488_10212314379193723_727154624_nΤην επέτειο του ΟΧΙ τιμήσαμε σήμερα στο σχολείο.

Η γιορτή ξεκίνησε με σύντομο χαιρετισμό του Διευθυντή, ο οποίος στη συνέχεια διάβασε το πρακτικό του Συλλόγου Διδασκόντων με τα ονόματα των σημαιοφόρων και παραστατών.
1Μετά την τελετή παράδοσης της σημαίας και το μικρό αλλά εξαιρετικό αφιέρωμα σ΄αυτήν οι μαθητές της Δ΄τάξης με ποιήματα, τραγούδια και μικρά θεατρικά δρώμενα παρουσίασαν το χρονικό της 28ης Οκτωβρίου 1940 και τον ηρωικό αγώνα των Ελλήνων ενάντια στο Φασισμό και στο Ναζισμό. Στο τέλος μαθητές και γονείς τραγουδήσαμε τον Εθνικό Ύμνο.

2Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας αλλά και στις δασκάλες τους Φανή Σαμορέλη, Βασιλική Χείλαρη και Αναστασία Μιχαήλ για την άριστη συνεργασία, την εμψύχωση και την  καθοδήγηση των παιδιών καθώς και τον συντονισμό  της γιορτής όπως επίσης και στην δασκάλα της μουσικής Έφη Μπέκου για την χορωδία. Πολλά συγχαρητήρια επίσης στον Εικαστικό μας Φοίβο Σοφικίτη για το υπέροχο σκηνικό και την οργάνωση του οπτικοακουστικού υλικού.

Φωτογραφίες από τη γιορτή εδώ