Αρχική » Χωρίς κατηγορία » «Θέτοντας όρια και κανόνες στα παιδιά σχολικής ηλικίας»

«Θέτοντας όρια και κανόνες στα παιδιά σχολικής ηλικίας»

5Το απόγευμα της Δευτέρας, 6/3/2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σεμινάριο με θέμα: «Θέτοντας όρια και κανόνες στα παιδιά σχολικής ηλικίας» που οργάνωσε ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας και τα μέλη της Επιτροπής Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ)

Στην έναρξη ο διευθυντής του σχολείου Γιάννης Λογοθέτης, ο οποίος συντόνισε τη συζήτηση,καλωσόρισε εκπαιδευτικούς/γονείς και αναφέρθηκε επιγραμματικά στο ρόλο της ΕΔΕΑΥ, που στόχο έχει να διερευνήσει τις πιθανές συναισθηματικές, μαθησιακές ή άλλου τύπου δυσκολίες των μαθητών  και ακολούθως να τους υποστηρίξει ψυχοκοινωνικά και εκπαιδευτικά.

Στη συνέχεια τα μέλη της ΕΔΕΑΥ  και εισηγήτριες του σεμιναρίου Αλεξιάδου Λουΐζα (Κοιν. Λειτουργός) και Ρόκα Όλγα (Ψυχολόγος) αποσαφήνισαν όρους (πειθαρχία, αυτοπειθαρχία, όρια, κανόνες κ.α) αναφέρθηκαν με παραδείγματα στην χρησιμότητα των ορίων/κανόνων και στη δυσκολία εφαρμογής τους, έδωσαν ιδέες με προτεινόμενες τεχνικές αποτελεσματικής πειθαρχίας (υλικές αμοιβές, βραβεία , αποδοχή, εσωτερική ανταμοιβή)  επεσήμαναν «παγίδες» αποτελεσματικής πειθαρχίας (υποχώρηση, αμφισβήτηση, «δωροδοκία», έλλειψη ψυχραιμίας, ακατάλληλος χρόνος) και παρουσίασαν με μελέτες περίπτωσης ενδεικτικό σχέδιο «βημάτων» για τη συνεργασία γονέα/παιδιού.

Ακολούθησε συζήτηση κατά την οποία εκπαιδευτικοί και γονείς είχαν την ευκαιρία να αποσαφηνίσουν ερωτήματα, να διατυπώσουν προβληματισμούς, να καταθέσουν ιδέες και να μοιραστούν εμπειρίες…