Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Πρόγραμμα εορτασμού 28ης Οκτωβρίου, Δήμου Αγίας Παρασκευής

Πρόγραμμα εορτασμού 28ης Οκτωβρίου, Δήμου Αγίας Παρασκευής

Το σχολείο μας παρελαύνει (Η φώτο από τον περσινό εορτασμό της επετείου του ΟΧΙ)
Το σχολείο μας παρελαύνει   (Η φώτο από τον περσινό εορτασμό της επετείου του ΟΧΙ)

Ανακοινώθηκε από το Δήμο μας το πρόγραμμα εορτασμού της  εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Το σχολείο μας συμμετέχει στις εορταστικές εκδηλώσεις με την παρέλαση των μαθητών της Ε΄και ΣΤ΄τάξης και τη συμμετοχή πέντε (5) εκπαιδευτικών μας ως εξής:…

Η δασκάλα της Ε΄τάξης Τασιάνα Τσιάκου θα εκφωνήσει τον πανηγυρικό της ημέρας στον ιερό ναό της Αγίας Παρασκευής και θα καταθέσει στεφάνι στο μνημείο ηρώων για   τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Ο Υποδιευθυντής μας Γιώργος Χούσος θα είναι ο υπεύθυνος της παράταξης των σχολείων της πόλης μας

Η γυμνάστρια μας Βαγγελιώ Τουραπή θα έχει το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης.

Ο δάσκαλος της Ε΄ Γιάννης Χελιδώνης και η δασκάλα της Δ΄Δώρα Κουρέτα θα παρελάσουν συνοδεύοντας τα παιδιά μας.

Όλοι οι υπόλοιποι ας  είμαστε εκεί για να τους καμαρώσουμε και να τους χειροκροτήσουμε.

Αναλυτικά το εορταστικό πρόγραμμα του Δήμου μας

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

1. Δευτέρα 26η Οκτωβρίου 2015

Γενικός σημαιοστολισμός από την 8η πρωινή της 26ης μέχρι τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου.

1. Τρίτη 27η Οκτωβρίου 2015

Φωταγώγηση τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου όλων των Δημοσίων και Δημοτικών Καταστημάτων καθώς και των καταστημάτων των ΝΠΔΔ και Τραπεζών.

1. Τετάρτη 28η Οκτωβρίου 2015

ΩΡΑ 07.00: Χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες.

ΩΡΑ 08.00: Επίσημη έπαρση της σημαίας στην Κεντρική Πλατεία της

Πόλης.

ΩΡΑ 10.00: Επίσημη δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής

Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από την Εκπαιδευτικό του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγ. Παρασκευής  κα. Τσιάκου Τασιάνα

ΩΡΑ 10.30: Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο της Κεντρικής Πλατείας

Αγίας Παρασκευής και κατάθεση στεφάνων.

Τήρηση ενός λεπτού σιγής . Ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

ΩΡΑ 11.00: Παρέλαση ενώπιον των επισήμων, της μαθητιώσας

νεολαίας των δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων της

πόλης μας, Αντιστασιακών οργανώσεων, των προσκόπων,

των οδηγών και του Λυκείου Ελληνίδων.

ΩΡΑ 18.30:  Επίσημη υποστολή της Σημαίας.

Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει η κα Τουραπή Αγγελική –Ευαγγελία,  Εκπαιδευτικός  του 7ου  Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής.

Τελετάρχης  ορίζεται  η  κα Πανταζοπούλου Μαρία

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ