Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Βιωματικό εργαστήρι «Αγαπώ το σώμα μου, τρέφομαι σωστά»

Βιωματικό εργαστήρι «Αγαπώ το σώμα μου, τρέφομαι σωστά»

2014-01-21 10.36.38Οι μαθητές της Β΄τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Αγαπώ το σώμα μου, τρέφομαι σωστά» από το βιωματικό σχολείο που έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων.

Τα παιδιά στην αρχή παρακολούθησαν κουκλοθέατρο με θέμα…. λανθασμένες και σωστές πρακτικές του Υγιεινούλη, της Φαγουνίτσας και του Ξαπλάρα σχετικά με τη σωστή διατροφή και την άσκηση. Έχτισαν την πυραμίδα της σωστής διατροφής, την οποία στη συνέχεια παρακολούθησαν να καταρρέει από λανθασμένες διατροφικές συνήθειες και έλλειψη άσκησης.

Έπαιξαν παντομίμα με τα αγαπημένα τους αθλήματα. Χωρίστηκαν σε ομάδες όπου δύο τετραμελείς οικογένειες ψώνισαν τρόφιμα για μία μέρα και στη συνέχεια επισκέφτηκαν ένα εστιατόριο που τους είχε μαγειρέψει όσο πιο σωστά μπορούσε τα τρόφιμά τους.

Στο τέλος πήραν από μία αφίσα για το δωμάτιό τους και έναν έπαινο για την τάξη τους για την συμμετοχή τους και την άψογη συμπεριφορά τους.