Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Λήξη σχολικής χρονιάς- Προγραμματισμός για τη νέα σχολική χρονιά

Λήξη σχολικής χρονιάς- Προγραμματισμός για τη νέα σχολική χρονιά

Αγαπητοί μαθητές και γονείς,

Η  σχολική χρονιά 2012-13 έφτασε στο τέλος της και παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε  από την οικονομική κρίση και την  υποχρηματοδότηση της Παιδείας, νομίζω ότι  τα καταφέραμε.

Βάλαμε στόχους και τους υλοποιήσαμε με μαθησιακές διαδικασίες μέσα και έξω από την τάξη, μάθαμε από τα λάθη μας, δουλέψαμε ομαδικά  και προσπαθήσαμε να ανοίξουμε το σχολείο στη γειτονιά, στην κοινωνία και στη ζωή με περιβαλλοντικές δράσεις, Προγράμματα  και Πολιτιστικές  δραστηριότητες.

(Μια ιδέα για τις φετινές μας δράσεις εδώ)

Για τη νέα σχολική χρονιά να σας ενημερώσουμε για τα εξής:

1.Τα βιβλία είναι ήδη στην αποθήκη μας και περιμένουν τους μαθητές στο ξεκίνημα του Σεπτεμβρίου.

2. Το σχολείο  θα λειτουργήσει τη νέα χρονιά με 14 τμήματα: 3 στην Α΄ τάξη, 2 στην Β΄ τάξη, 2 στην Γ΄τάξη, 2 στη Δ΄τάξη, 3 στην Ε΄τάξη και 2 στην ΣΤ΄τάξη. Το ποιος/α δάσκαλος/α θα είναι στο κάθε τμήμα θα το αποφασίσει ο Σύλλογος Διδασκόντων τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου και θα ενημερωθείτε εγκαίρως.

3.Για την καλύτερη προετοιμασία της νέας χρονιάς πριν από μερικές μέρες στείλαμε έγγραφο στο Δήμο, με κοινοποιήση στο Διοικητικό Συμβούλιο του  Σύλλογου Γονέων, με το οποίο ζητάμε  την ικανοποίηση αιτημάτων, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, που έχουν σχέση με:

– Καθαριότητα του σχολείου
– Επαναλειτουργία κυλικείου
– Κλάδεμα ευκαλύπτων
-Ανακατασκευή προαυλίου
– Αντικατάσταση κουφωμάτων βόρειας πλευράς
– Βάψιμο εξωτερικών τοίχων και εσωτερικών χώρων (διάδρομοι, αίθουσες διδασκαλίας, γραφεία εκπαιδευτικών)
-Πεζοδρόμηση της οδού Αρτέμωνος στην είσοδο του σχολείου
-Απομάκρυνση των κάδων αποκομιδής σκουπιδιών πλην αυτού της ανακύκλωσης
-Αντικατάσταση του πλαστικού τάπητα στο γήπεδο ποδοσφαίρου 5Χ5
-Εγκατάσταση φυσικού αερίου
– Αναπροσαρμογή της ετήσιας τακτικής επιχορήγησης

Ευελπιστούμε ότι παρά τη δύσκολη οικονομική συγκυρία ο Δήμος  θα ανταποκριθεί στα αιτήματα αυτά και θα δώσει λύσεις σε  προβλήματα που δυσκολεύουν τη λειτουργία μας

καλοκαιρι1Αγαπητοί μαθητές, σας  εύχομαι από καρδιάς ένα ξένοιαστο,χαρούμενο καλοκαίρι με τις  οικογένειές  σας και  τους φίλους σας.

Στους αποφοίτους μας, εύχομαι καλό ταξίδι στο Γυμνάσιο και στο δημιουργικό ταξίδι της γνώσης και της ζωής

Αγαπητοί γονείς , εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων, εύχομαι να περάσετε όμορφες στιγμές με τα παιδιά σας. Να ζήσετε την κάθε στιγμή κοντά τους και να τα χαρείτε. Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την αγαστή συνεργασία η οποία  προσδοκούμε να συνεχιστεί και του χρόνου.

Ραντεβού στον Αγιασμό της 11ης Σεπτεμβρίου με υγεία και δημιουργική διάθεση!

Ο Διευθυντής του σχολείου
Γιάννης Λογοθέτης