Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ενημερωτικό σημείωμα για τη διήμερη επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄τάξης στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστρίου Αρκαδίας

Αγαπητοί γονείς  των μαθητών της ΣΤ΄τάξης,

Η ΣΤ΄ τάξη συμμετέχει σε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο: «Κρυμμένοι θησαυροί της φύσης-Τους ανακαλύπτουμε… τους προστατεύουμε!», το οποίο αποτελεί μέρος των καινοτόμων σχολικών δραστηριοτήτων στα Ολοήμερα Δημοτικά με αναμορφωμένο διδακτικό ωράριο και έχει εγκριθεί από τη Β΄Δ/νση Π.Ε Αθήνας. Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα περιβάλλοντος, η καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης  και η  ανάπτυξη δραστηριοτήτων σχετικά με προβλήματα που αφορούν την ποιότητα του περιβάλλοντος σε ατομικό και ομαδικό/κοινωνικό επίπεδο.

Στο πλαίσιο του παραπάνω  προγράμματος έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας (Απόφαση:34832/Γ7/12-3-2013, Δ/νσης Σ.Ε.Π.Ε.Δ)  διήμερη επίσκεψη του σχολείου μας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστρίου για τις 6 και 7 Ιουνίου 2013 και συμμετοχή στο πρόγραμμα «Από το 0 στα 1000» που περιλαμβάνει…

-Ξενάγηση στο ΚΠΕ Καστρίου,

-Μελέτη πεδίου: α. Στο φαράγγι του Τάνου και β. Στο μοναδικό στην Ευρώπη δάσος δεντροκέδρων στην περιοχή της μονής Μαλεβής και

-Επίσκεψη στη Λιμνοθάλασσα του Μουστού στο Άστρος Κυνουρίας.

Η διανυκτέρευση  θα γίνει στο ξενοδοχείο «Πάρνων»  στον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας.

Για την ασφάλεια των παιδιών έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα:

• Οι μαθητές θα συνοδεύονται από  τον Διευθυντή του σχολείου, τους δασκάλους των τμημάτων τους  και την εκπαιδευτικό της Φυσικής Αγωγής τους.
  • Η συμμετοχή των παιδιών στις περιβαλλοντικές δραστηριότητες θα γίνει υπό την καθοδήγηση των τεσσάρων (4) έμπειρων εκπαιδευτικών του Κ.Π.Ε Καστρίου και την εποπτεία  των πέντε (5) εκπαιδευτικών του σχολείου  μας, οι οποίοι θα είναι  μαζί τους καθόλη τη διάρκεια του προγράμματος.
  • Πριν την αναχώρηση θα γίνει στο πούλμαν ο προβλεπόμενος έλεγχος από την Τροχαία.

Το κόστος συμμετοχής στην επίσκεψη που περιλαμβάνει μεταφορά με πούλμαν, διανυκτέρευση,  πρωινό και δύο γεύματα είναι 50 Ευρώ.

Αμέσως μετά το Πάσχα θα ενημερωθείτε με επόμενη ανακοίνωση για το αναλυτικό πρόγραμμα της επίσκεψης  και τις ακριβείς ώρες αναχωρήσεων – αφίξεων.

Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ  7ου Δ.Σ  ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ

ΥΓ. Δείτε εδώ φωτορεπορτάζ από ανάλογη επίσκεψη του σχολείου μας  στο ΚΠΕ ΚΑΣΤΡΙΟΥ τον Μάιο του 2012