Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Εκκλησιασμός μαθητών – Ακάθιστος Ύμνος

Εκκλησιασμός μαθητών – Ακάθιστος Ύμνος

Παρασκευή , της Ε΄ εβδομάδας της Μεγάλης Τεσσαρακοστής και το εορτολόγιο γράφει «Ακάθιστος Ύμνος»
Νωρίς το πρωί οι μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων πήραν τον ανηφορικό δρόμο για τον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα, προκειμένου να παρακολουθήσουν την Θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων και να προετοιμαστούν καλύτερα για τις Άγιες Μέρες της Μεγάλης Εβδομάδας και του Πάσχα .
Το απόγευμα, οι πόρτες των εκκλησιών μας θα ανοίξουν και πάλι για να δεχτούν τους χιλιάδες πιστούς που θα παρακολουθήσουν με κατάνυξη την ακολουθία του Ακάθιστου Ύμνου, ο οποίος ενώ τις προηγούμενες τέσσερις Παρασκευές ψάλλεται τμηματικά, απόψε μας δίνετε η ευκαιρία να τον ακούσουμε στο σύνολό του.
Ο Ακάθιστος Ύμνος είναι ένας Ύμνος αφιερωμένος στην Παναγία και σύμφωνα με το Συναξάρι εψάλει για πρώτη φορά το 626 μ.Χ, στην Παναγία των Βλαχερνών, στην Κωνσταντινούπολη, από χιλιάδες πιστούς που όρθιοι (ακάθιστοι) θέλησαν με αυτό τον τρόπο να ευχαριστήσουν και να δοξολογήσουν την Παναγία για το θαύμα της σωτηρίας της Πόλης από τη στενή πολιορκία Περσών και Αράβων.
Απόψε λοιπόν δίνεται μια μοναδική ευκαιρία σε όλους μας – περισσότερο ή λιγότερο πιστούς – να εκφράσουμε την αγάπη και την παράκλησή μας στο πρόσωπο και την χάρη της Παναγίας ή απλά να απολαύσουμε την ευρηματικότητα του γλωσσοπλάστη, άγνωστου ποιητή του Ύμνου αλλά και την αστείρευτη δύναμη της γλώσσας μας .
Γιατί να μην την εκμεταλλευτούμε…