“Ζωντανή επίδειξη μαγειρικής στο σχολείο!”

Την Πέμπτη, 30 Μαΐου 2019, περαγματοποιήθηκε στο σχολείο μας “Ζωντανή επίδειξη μαγειρικής”, στο πλαίσιο του προγράμματος “Δωρεάν διανομή φρούτων, λαχανικών και γάλακτος στα σχολεία” του Υπουργείου Παιδείας Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Η υπεύθυνη σεφ με την βοηθό της παρουσίασαν συνταγές παρασκευής γευμάτων για παιδιά βασισμένες στα φρούτα, λαχανικά, γάλα και μέλι (ροφήματα, φρουτοσαλάτες, σαλάτες, σνακ και σάντουιτς, smoothies, ρυζόγαλο, κρέμα, γιαούρτι κλπ.)

Απώτερος σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές να μάθουν στον υγιεινό τρόπο διατροφής και να ανακαλύψουν πώς τα αγνά υλικά μπορούν να τους προσφέρουν την ίδια απόλαυση όσο μία σοκολάτα, αν μαγειρευτούν με την σωστή διαδικασία.

Μετά το πέρας της επίδειξης οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να υποβάλλουν ερωτήσεις και να εκφράσουν τις απόψεις τους σχετικά με την υγιεινή διατροφή και τα οφέλη της στη σωματική υγεία. Στο τέλος μοιράστηκε σε όλους “Φρουτοσαλάτα με γιαούρτι και μέλι”.