ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ

Ο ηλεκτρισμός ανήκει στο θεματικό πεδίο των φυσικών επιστημών του προγράμματος σπουδών του νηπιαγωγείου. Η Θεματική αυτή Ενότητα αξιοποιεί το ιδιαίτερο ενδιαφέρον και τη φυσική περιέργεια των μικρών παιδιών να κατανοήσουν τον φυσικό κόσμο και τα φυσικά φαινόμενα, ώστε να εισαχθούν σταδιακά στον επιστημονικό τρόπο σκέψης.

Ξεκινώντας, «εκμεταλλευτήκαμε» ερωτήσεις και απορίες των παιδιών π.χ. πως λειτουργεί μια συσκευή, τι είναι ο κεραυνός, γιατί το νερό στις βρύσες του σχολείου δεν είναι ζεστό κ.α. και οδηγηθήκαμε σταδιακά, στη διερεύνηση του φαινομένου του ηλεκτρισμού.

Έτσι ήρθαμε σε επαφή με έννοιες όπως:

•  ηλεκτρόνια,
  •  μεταφορά ηλεκτρονίων,
  •  στατικός ηλεκτρισμός,
  •  ηλεκτρικό κύκλωμα,
  •  αγωγοί και μονωτές
  •  κίνδυνοι και προφυλάξεις

Στη διαδρομή ανακαλύψαμε πως την ίδια περίοδο ασχολείται με τον ηλεκτρισμό και η Ε’ τάξη του Δημοτικού!

Εξαιρετική ευκαιρία για συνεργασία!!!

Σε δυο υπέροχες συναντήσεις-συνδιδασκαλίες οι μαθητές της Ε’ έγιναν «δάσκαλοί» μας. Ήρθαν στην τάξη μας, μας παρουσίασαν αληθινά κυκλώματα.

Δούλεψαν σε ζευγάρια με τα νηπιάκια και πειραματίστηκαν μαζί.

Ζωγράφισαν παρέα ηλεκτρικά κυκλώματα

Αλλά και μόνα τα νήπια φτιάξανε με πλαστελίνη ένα δικό τους ηλεκτρικό κύκλωμα

Έπαιξαν παιχνίδια προσομοίωσης στον διαδραστικό πίνακα μαζί…

Αλλά και μόνοι στην τάξη

Παίξανε τις παρακάτω προσομοιώσεις :

Εναλλασσόμενο Ρεύμα – Εικονικό Εργαστήριο

Μπαλόνια και Στατικός Ηλεκτρισμός

Travoltage – Στατικός Ηλεκτρισμός

Δοκίμασαν μαζί διάφορα υλικά, προκειμένου να ανακαλύψουν αγωγούς και μονωτές.

Σκέφτηκαν και ζωγράφισαν μαζί τα κατάλληλα ρούχα ενός  Ηλεκτρολόγου

Και έφυγαν αφήνοντας στα νήπια πολλές γνώσεις αλλά και την αίσθηση ότι έχουν κάνει ήδη τους πρώτους τους φίλους στο Δημοτικό Σχολείο.