Ο συγγραφέας Μάνος Κοντολέων στο σχολείο μας!

Την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου επισκέφτηκε το σχολείο ο Μάνος Κοντολέων, ύστερα από πρόσκληση της Στ’ τάξης.
Ο κ. Κοντολέων συνομίλησε με τα παιδιά για τη συγγραφική διαδικασία, για τα βιβλία του, για το πώς στήνει τους χαρακτήρες των ηρώων του, και απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών.
Πέρασε ένα ευχάριστο δίωρο επικοινωνίας με τους μαθητές των δύο τμημάτων της Έκτης τάξης κατά το οποίο ανταλλάχθηκαν συγγραφικές… απόψεις, κι όλα αυτά στα πλαίσια του Προγράμματος Δημιουργικής Γραφής που εκπονεί και φέτος η Έκτη μας.
Τον ευχαριστούμε πολύ κι ελπίζουμε να τον ξανασυναντήσουμε!

ΜΚοντολεων

Ακολουθούν οι απόψεις των μαθητών για όσα έζησαν το δίωρο αυτό:

“Ο αγαπημένος συγγραφέας των παιδιών, Μάνος Λοντολέων, επισκέφτηκε το σχολείο μας την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2015” (Ε.Κ.)

“Μας είπε πως η έκτη τάξη τον συγκινεί πολύ καθώς σε τέτοια ηλικία έγραψε την πρώτη του ιστορία” (Κ.Π.)

“Στη συνέχεια εμείς του κάναμε ερωτήσεις και αυτός μας απαντούσε με ωραίες απαντήσεις” (Ε.Σ.)

“Μου έκανε εντύπωση η καλοσύνη και η ζεστασιά που μας προκάλεσε” (Α.Φ.)

“Ο Κοντολέων ήταν ένας σπουδαίος, σοφός και αναλυτικός άνθρωπος” (Α.Π.)

“Επειδή μας εξήγησε πως μπήκε στη ζωή του το να γράφει βιβλία και αυτό μου άρεσε” (Λ.Π.)

“Μου άρεσε που μας περιέγραφε τα βιβλία του με λίγα λόγια” (Α.Χ.)

“Η εντύπωσή μου ήταν ότι μιλούσε πολύ ξεκάθαρα” (Ε.Χ.)

“Ήταν περιεκτικά αυτά που έλεγε και αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν που έβαζε λίγο χιούμορ όπου χρειαζόταν για να σπάσει την αμηχανία της σιωπής” (Ν.Μ.)

“Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που μίλαγε” (Χ.Τ.)

“Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε έναν τόσο καλό συγγραφέα” (Ρ.Σ.)

“Δύο ώρες περάσαμε μαζί του, ούτε που το καταλάβαμε πώς πέρασαν και μας βοήθησε πάρα πολύ να αναπτύξουμε το γράψιμό μας” (Α.Τ.)

“Ο κύριος Κοντολέων είναι πολύ φιλικός και πολύ καλός συγγραφέας και θα ήθελα οπλύ να τον ξαναδώ” (Κ.Τ.)

“Ο Μάνος Κοντολέων είναι ένας ευγενικός άνθρωπος μου έδωσε να καταλάβω το νόημα της ανάγνωσης βιβλίων” (Α.Δ.)

“Ο κύριος Κοντολέων ήταν πολύ συζητήσιμος, γεμάτος όμορφες ιδέες, χάρηκα που τον γνώρισα” (Γ.Μ.)

“Ο κύριος Κοντολέων είναι ένας πολύ καλός συγγραφέας και ένας ευγενικός άνθρωπος και απαντούσε σε όλες τις ερωτήσεις μας” (Σ.Γ.)

“Ο κύριος Κοντολέων είναι σπουδαίος συγγραφέας και του εύχομαι πάντα να έχει επιτυχία στα βιβλία του!” (Κ.Ν.)

“Ο κύριος Κοντολέων είναι ένας ευγενικός άνθρωπος και τα βιβλία του είναι ωραία και μου αρέσουν πάρα πολύ” (Ν.Μ.)

“Ο Μάνος Κοντολέων είναι ευγενικός” (Α.Κ.)

“Ο Μάνος Κοντολέων είναι ένας πολυ ευγενικός, σωστός και καλόκαρδος συγγραφέας που πιστεύω πως τον έχουν αγαπήσει όλοι” (Ν.Κ.)

“Ο Μάνος Κοντολέων, πρόσχαρος, γελαστός και πάντα χαρούμενος προς τα παιδιά. Σπουδαία προσωπικότητα!!!” (Θ.Δ.)

“Ο κύριος Μάνος Κοντολέων μου φάνηκε πάρα πολύ καλός άνθρωπος, και συμπαθεί πολύ τα παιδιά! Μου έκανε εντύπωση που μπορούσε και απαντούσε σωστά σε όλες τις ερωτήσεις των παιδιών! Σας ευχαριστούμε που επισκευτήκατε το σχολείο μας!” (Α.Χ.)

“Ο κύριος Μάνος Κοντολέων ήταν πολύ ευγενικός άνθρωπος και χάρηκα που απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις!!!” (Σ.Α.)

“Ο Μάνος Κοντολέων είναι ένας καλός κύριος, απάντησε σε όλες μας τις απορίες και μας μίλησε για το πώς έφτιαξε τόσα βιβλία. Ευχαριστούμε πάρα πολύ που ήρθατε στο σχολείο μας!” (Μ.Ν.)