Προτείνει η Αντιγόνη Μπαρώνα.

Αφού ακούσετε την ωραία ιστορία του εννιάχρονου παιδιού , είμαστε σίγουροι ότι θα ταυτιστείτε μαζί του.

Ο ήρωας της ιστορίας λέγεται Ισίδωρος και βαριέται πολύ, πάρα πολύ!!!Παρόλο αυτά βρίσκει τρόπους ευφάνταστους για να ξεπεράσει την ανία του. Γίνεται δημιουργικός!!!

Επειδή και εσείς έχετε βαρεθεί τόσο καιρό στο σπίτι ας γίνετε δημιουργικοί!!!

Τι μπορείτε να κάνετε;;

Καταρχήν ας φτιάξετε μία λίστα με πράγματα που σας αρέσει να κάνετε.

Ας την πούμε«Λίστα Αντιβαρεμάρας» 😛

Από κάτω θα γράψετε με τη σειρά οτιδήποτε θα σας βοηθήσει να ξεπεράσετε την ανία που νιώθετε. Κάθε μέρα θα ασχολείστε με κάτι από αυτά που έχετε γράψει στη λίστα σας.

Μπορούμε να σας κάνουμε κάποιες προτάσεις αν θέλετε….Προτάσεις που μέσα από αυτές θα μαθαίνετε κιόλας!!!!

1.Φτιάξτε ταμπελάκια με τα ονόματα της οικογένειάς σας χρησιμοποιώντας διαφορετικούς τρόπους γράμματα κεφαλαία, πεζά, χρωματιστά, τεράστια, μικρούλικα, τρεμουλιαστά  για να τα κρεμάσετε έξω από τα υπνοδωμάτιά σας

2.Γράψτε το όνομά σας σε ένα χαρτί και κάθε μέρα ψάξτε και βρείτε αντικείμενα μέσα στο σπίτι που το όνομά τους ξεκινάει από το κάθε γράμμα του ονόματός σας

π.χ  Αντιγόνη   α (αχλάδι) ν (νερό) τ (τηλέφωνο)

ι (ιππότης από τα playmobil) γ (γραβάτα του μπαμπά) ο(ομπρέλα) ν (ντομάτα) η(ήλιος, τον ήλιο θα τον βρείτε έξω από το σπίτι κοιτάζοντας στον ουρανό)

3.Τακτοποιείστε τα παιχνίδια σας

Τώρα που δεν πηγαίνετε σχολείο έχετε αρκετό χρόνο να συμμαζέψετε το δωμάτιό σας. Ζητείστε από τους γονείς σας να σας δώσουν κουτιά από παπούτσια και τακτοποιείστε εκεί τα παιχνίδια σας. Μετά πάρτε ένα χαρτάκι και γράψτε τι έχετε τοποθετήσει μέσα(π.χ αυτοκίνητα, ζώα, ανθρωπάκια, τουβλάκια, παζλ)  και κολλήστε το στο κάθε κουτί για να ξέρετε που να ψάξετε την επόμενη φορά που θα ξεκινήσετε το παιχνίδι.

4.Γράψτε μία λίστα με τις λιχουδιές που θέλετε να σας αγοράσουν οι γονείς σας στο Super Market

5.Γράψτε μια λίστα με τα πράγματα που θα χρειαζόταν ένας ναυαγός

(μπορείτε να βρείτε εικόνες από περιοδικά)

6.Κόψτε γράμματα από εφημερίδες ή περιοδικά και σχηματίστε τα ονόματα των φίλων σας

7.Ανοίξτε το ντουλάπι με τα τρόφιμα και διαβάστε τις συσκευασίες

8.Επιλέξτε και διαβάστε τα αγαπημένα σας βιβλία

Δημοσιεύστε τις λίστες σας εδώ!! Περιμένουμε με ανυπομονησία!!

Μετάβαση στο padlet.com

Πηγές http://anyflip.com/tdor/xqgd/basic/

Μια σκέψη στο “Ο Ισίδωρος και ο ναυαγός-Δικαίωμα στη βαρεμάρα και ευφάνταστοι τρόποι για να την ξεπεράσουμε