Υγιεινή διατροφή!

Απρ 20197

Στο πλαίσιο του προγράμματος για την υγεία και τη σωστή διατροφή:

Επιλέξαμε ο καθένας στο πιάτο του “τροφές” που ωφελούν την  υγεία μας,

Οργανώσαμε ένα μεσημεριανό γεύμα προκειμένου να γευτούμε διάφορες τροφές…

Επιπλέον, θεωρώντας πολύ σημαντικό να γνωρίζουν τα παιδιά από μικρή ηλικία το ρόλο της σωστής διατροφής στην διατήρηση της καλής υγείας, αποφασίσαμε να φτιάξουμε μαζί με τα παιδιά ένα ενδεικτικό εβδομαδιαίο μενού δεκατιανού.

Θα θέλαμε να ζητήσουμε και τη δική σας συνδρομή στο θέμα αυτό.

Ξεκινώντας από το πρωϊνό και το δεκατιανό, τα οποία είναι πολύ βασικά γεύματα και δεν πρέπει για κανένα λόγο να είναι πρόχειρα ή  να παραλείπονται, καταγράψαμε αρχικά το τι συνήθως τα παιδιά έχουν για πρωινό..

Ύστερα συντάξαμε ένα πρόγραμμα με τις προτάσεις τους, λαμβάνοντας υπόψη  μας τους κανόνες-δεκάλογο της σωστής διατροφής που πρωτύτερα φτιάξαμε.

Καλό είναι να έχουν κάθε μέρα διαφορετικές προτάσεις στο δεκατιανό τους, ώστε να μην το βαριούνται.

Πολύ ωραία ήταν η πρόταση μαθητή μας το φρούτο να είναι «παζλάκι», (κομμένο σε φέτες, ενωμένες, τυλιγμένο σε σελοφάν).

Για το αβγό θα χρειαστεί αβγοθήκη (αν είναι μελάτο) και ψωμάκι μαλακό κομμένο σε μπουκίτσες.

Το γιαούρτι να είναι άσπρο, βιολογικό, μέσα σε μικρό μπολάκι με λίγο μέλι και δημητριακά, αν θέλουν.

Δοκιμάστε να συζητήσετε με τα παιδιά σας τα οφέλη της σωστής διατροφής, τονίζοντας ιδιαίτερα την αξία του καλού πρωινού.

Ορίστε ένα πρόγραμμα, μαζί με τα παιδιά σας, δείτε τι τους αρέσει να τρώνε περισσότερο και προσπαθήστε να το τηρούν. Τσεκάρετε αν δουλεύει το πρόγραμμα, έτσι ώστε να κάνετε τις απαραίτητες αντικαταστάσεις για να μην βαριούνται.

Καταγράψτε τι έφαγαν για μια εβδομάδα [θα την ορίσουμε μαζί], έτσι ώστε να συγκεντρώσουμε τα στοιχεία και να συζητήσουμε πάνω σ’ αυτά.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ

Συγκεντρώστε όλα τα υλικά σε ένα συγκεκριμένο σημείο στον πάγκο της κουζίνας, ώστε να έχει και το παιδί συμμετοχή στην προετοιμασία του δεκατιανού του.

Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟΥ

1. Κάθε μέρα, αν είναι δυνατόν φρούτο (μπορεί και μισό)
  2. Όταν δεν έχω φρούτο, ένα φρέσκο χυμό

3.  2-3 φορές την εβδομάδα φρέσκο αβγουλάκι

1. Το ψωμάκι, τα κουλουράκια, μπισκότα, κριτσίνια, κέικ,
  • κριτσίνια, πίτες να είναι σπιτικά ή από το φούρνο
  1. Η μαρμελάδα μας να είναι σπιτική
  2. Το μέλι μας από παραγωγό που γνωρίζουμε
  3. Το γιαουρτάκι μας να είναι φυσικό και φρέσκο
  4. Το αβγουλάκι βιολογικό
  5. Το ψωμάκι, τα μπισκότα,τα κουλουράκια, τα κριτσίνια μας

με αλεύρι ολικής άλεσης.

1. Όχι πολύ ζάχαρη σε κέικ, μπισκότα, κουλουράκια!

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΜΕΝΟΥ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΑ

1 αβγό

1 φέτα ψωμί               ή                σπιτικά κουλουράκια

1 φρούτο                                     φρέσκος χυμός

ΤΡΙΤΗ

1 τοστ με τυράκι                           1-2 φετούλες κέικ

Φρέσκος χυμός             ή               ½ φρούτο

ΤΕΤΑΡΤΗ

1 φέτα ψωμάκι με βούτυρο     ή         μπισκότα ολικής άλεσης

και μέλι ή σπιτική μαρμελάδα            αποξηραμένα φρούτα

ΠΕΜΠΤΗ

1 μπάρα δημητριακών         ή          1 αβγό με ψωμάκι

1 φρούτο                                 ½ φρούτο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Γιαούρτι με μέλι                            1 κομμάτι σπιτική πίτα

Δημητριακά                    ή            φρέσκος χυμός

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υγιεινή διατροφή!