Γιορτή λήξης του σχολικού έτους του Τμήματος Ν1

Ιούν 20182

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η γιορτή μας για τη λήξη του σχολικού έτους.

Η θεατρική μας παράσταση “Η ΧΑΝΤΡΑ Η ΑΣΗΜΕΝΙΑ Η ΧΡΥΣΟΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΑ” συγκίνησε μεγάλους και μικρούς.

Το έργο βασίστηκε στο ομώνυμο λογοτέχημα της Σοφίας Γραμμόζη Σωπίκη,  μια ιστορία που εκτυλίσσεται στην παλιά Κέρκυρα. Ένας πατέρας φέρνει από τις Ινδίες ένα πολύτιμο δώρο στην κόρη του, το οποίο απέκτησε έπειτα από μια δοκιμασία. Η ΧΑΝΤΡΑ όμως η πολύτιμη χάνεται στην άμμο. Η κόρη καλεί το φεγγάρι να την βοηθήσει. Θα μπορέσει άραγε το φεγγάρι να τη βρεί; ποιος άλλος θα βοηθήσει;

Το μαγικό στοιχείο, ο έμμετρος λόγος και το ευτυχισμένο τέλος της ιστορίας προσδίδουν στο έργο τα χαρακτηριστικά ενός πρωτότυπου παραδοσιακού λαϊκού παραμυθιού.
Ιδιαίτερο χρώμα στην παράσταση έδωσαν τα κοστούμια, οι παραδοσιακές δηλαδή φορεσιές της Κέρκυρας που φορούσαν οι μικροί ηθοποιοί, αλλά και οι χοροί στο τέλος που ενθουσίασαν το κοινό.

Δείτε το σκηνικό μας και χαρακτηριστικές φωτογραφίες από την παράσταση.

Την επιμέλεια του προγράμματος της γιορτής είχαν οι κυρίες Αναστασία Τάχα και Διονυσία Προβατά.
Σας ευχόμαστε ένα καλό καλοκαίρι!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή λήξης του σχολικού έτους του Τμήματος Ν1