Οι ιστορίες μας: “Η Λίτσα η Μελισσούλα” και “Η Θαμπελίνα”

Μάι 201930

Δύο βιβλία που δημιούργησαν οι μαθητές μας, με ηρωίδες δύο μελισσούλες, εμπνεόμενοι από ανοιξιάτικες δραστηριότητες! Μας υπαγόρευσαν τα λόγια, ζωγράφισαν τις εικόνες και πληκτρολόγησαν στον υπολογιστή τα κείμενα!

Η Λίτσα η Μελισσούλα:

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια μελισσούλα που τη λέγανε Λίτσα Μελισσούλα.

Καθόταν στο σπίτι της και έκανε δουλειές.

Μετά βγήκε έξω και πήγε στα λουλούδια να πάρει νέκταρ.

Είδε μια πεταλούδα και έγιναν φίλες.

Μετά επέστρεψε στην κυψέλη αλλά δεν βρήκε το μέλι.

Σκέφτηκε ότι πρέπει να προσέχει επειδή μπορεί να συμβεί να το πάρει καμιά αρκούδα για να το φάει, παρόλο που η μελισσούλα προσέχει.

Και πριν προλάβει να φύγει η αρκούδα, η Λίτσα φώναξε όλες τις φίλες της και την κυνήγησαν.

Έπεσε κάτω, της έφυγε το μέλι που το είχε σε δοχείο και όπου φύγει – φύγει.

Το πήραν το δοχείο με το μέλι, το πήραν στην κυψέλη και το φάγανε και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

Η Θαμπελίνα:

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια μελισσούλα που την έλεγαν Θαμπελίνα.

Πήγε να μαζέψει γύρη και νέκταρ από τα λουλούδια και το πήγε στην κυψέλη και έφτιαξε το μέλι.

Έφτιαξε και βασιλικό πολτό.

Και μετά ξαναπήγε από λουλούδι σε λουλούδι.

Όμως την είδε μια γάτα και την κυνήγησε. Την έπιασε και την πήγε στα παιδιά της και τη φάγανε. Και περάσανε αυτοί χειρότερα και εμείς καλύτερα!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι ιστορίες μας: “Η Λίτσα η Μελισσούλα” και “Η Θαμπελίνα”