Με την Δ’ Δημοτικού για την ιστορία του Χαρταετού!

Μαρ 201712

Με αφορμή την Καθαρά Δευτέρα και το πέταγμα του χαρταετού, οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού με την δασκάλα τους την κ. Μίνα, πραγματοποίησαν επίσκεψη στην τάξη μας προκειμένου να ανταλλάξουμε γνώσεις και εμπειρίες για τον χαρταετό και το πέταγμά του! Τόσο οι μαθητές της Δ’ τάξης όσο και οι μαθητές του  νηπιαγωγείου μας, απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις σχετικά με την προέλευση του χαρταετού, τα υλικά της κατασκευής του, το τι συμβολίζει στην Κίνα αλλά και στον κόσμο, τα ήθη και τα έθιμα με τα οποία συνδέεται το πέταγμά του και γενικά αντάλλαξαν πληροφορίες εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους! Στο τέλος όλοι οι μαθητές εισέπραξαν ένα μεγάλο μπράβο από εμάς και την κ. Μίνα!

Φωτογραφία6237  Φωτογραφία6238  Φωτογραφία6241  Φωτογραφία6242  Φωτογραφία6244  Φωτογραφία6245

Πρόσφατα σχόλια