“Δεντράκι ευλογημένο…”

Δεκ 20169

“…Και πάντα φουντωτό…”

Με αφορμή την ελαιοσυλλογή που λαμβάνει χώρα αυτό τον καιρό στην ύπαιθρο και ειδικά στο νησί μας το οποίο είναι κατάφυτο από απέραντους ελαιώνες, οι μαθητές μίλησαν για τις δικές τους εμπειρίες από αυτή τη γεωργική ασχολία.

Παίξαμε παιχνίδια αφής και όσφρησης (και γεύσης!) με τα προϊόντα της ελιάς, παρατηρήσαμε κλαδιά ελιάς με ελαιόκαρπο επάνω, μετρήσαμε ποσότητες και τις αντιστοιχίσαμε με αριθμούς, παίξαμε παιχνίδια ανάγνωσης,

Φωτογραφία5354  Φωτογραφία5355

δραματοποιήσαμε μικρές ιστορίες και σχετικά ποιηματάκια, παίξαμε παντομίμα, τραγουδήσαμε και αναφερθήκαμε και στα στάδια της παραγωγής του λαδιού, τοποθετώντας στη σειρά σχετικές εικόνες.

Φωτογραφία5376

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Δεντράκι ευλογημένο…”