“Ο Κίτρινος Κροκόδειλος…

Σεπ 201630

…δεν φοβάται το σχολείο!”

Με αφορμή το όμορφο αυτό και διδακτικό παιχνιδοπαραμύθι του Βαγγέλη Ηλιόπουλου, στο οποίο οι μαθητές γίνονται συν – διαμορφωτές του επιλέγοντας οι ίδιοι την εξέλιξη και το τέλος, αγγίξαμε το πολύ λεπτό και ευαίσθητο θέμα της μετάβασης του παιδιού από την οικογένεια / παιδικό σταθμό “στο μεγάλο το σχολείο που το λεν Νηπιαγωγείο”!

Οι μικροί μαθητές ταυτίστηκαν με τον ήρωα, ένα παιδί στην ηλικία τους που δεν ήθελε να πάει στο σχολείο, όμως επέλεξαν τελικά να πάει στο νηπιαγωγείο αντί να παραμείνει στο σπίτι! Και όταν πήγε στο σχολείο, αμέσως έγινε μέλος του μουσικού συγκροτήματος “Ο Κίτρινος Κροκόδειλος” περνώντας από εκεί και πέρα υπέροχα!

Και δραματοποίησαν το παραμύθι, δημιουργώντας τη δική τους… μουσική μπάντα!

Φωτογραφία5041  Φωτογραφία5037Φωτογραφία5040

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Ο Κίτρινος Κροκόδειλος…