Μια ξεχωριστή και αγαπημένη επίσκεψη!!!

Απρ 201614

Σε ποιο παιδί δεν αρέσουν οι ιστορίες και τα παραμύθια; Ποιο παιδί δεν μαγεύεται από τους ήρωές τους και δεν ταυτίζεται με αυτούς, ιδιαίτερα όταν αυτοί οι ήρωες είναι κι οι ίδιοι παιδιά με τα ίδια ενδιαφέροντα, τις ίδιες ανησυχίες και τις ίδιες συνήθειες με τους λιλιπούτειους αναγνώστες;

Στο νηπιαγωγείο μας οι αφηγήσεις και οι αναγνώσεις παραμυθιών και ιστοριών αποτελούν καθημερινή αγαπημένη συνήθεια όλων μας!  Η δανειστική μας βιβλιοθήκη περιέχει πλήθος σε αριθμό και ποικιλία, καλών ποιοτικών βιβλίων, τα οποία οι μαθητές μας  με μεγάλη χαρά δανείζονται κάθε εβδομάδα και περνούν ευχάριστες στιγμές διαβάζοντάς τα με τους γονείς τους.

Ανάμεσα λοιπόν στα βιβλία σπουδαίων και ταλαντούχων συγγραφέων που  έχουμε στη βιβλιοθήκη μας, υπάρχουν και αυτά της Κωνσταντίνας Αρμενιάκου, η οποία είναι, εκτός από συγγραφέας, και αγαπημένη συνάδελφος νηπιαγωγός , Κερκυραία, που ζει και  εργάζεται ανάμεσά μας και ταυτόχρονα μας μεταφέρει με την πέννα της σε κόσμους τρυφερούς, παιδικούς, πασπαλισμένους με μπόλικη φαντασία και νεραϊδόσκονη…

Η  αγαπημένη αυτή συγγραφέας λοιπόν,  τίμησε με την παρουσία της το νηπιαγωγείο μας προχθές Τρίτη 12 Απριλίου.

Οι μαθητές μας για να της δείξουν την αγάπη τους άρχισαν τις ετοιμασίες αρκετές μέρες πριν την επίσκεψη:

Καταρχήν διαβάσαμε όλα σχεδόν τα βιβλία της, των οποίων οι ιστορίες αναφέρονται στα παιδιά της προσχολικής ηλικίας (γιατί έχει γράψει και βιβλία για εκπαιδευτικούς και συνεχίζει φυσικά να γράφει με αμείωτη έμπνευση!).

Δραματοποιήσαμε αρκετές από τις ιστορίες των βιβλίων της και φτιάξαμε ζωγραφιές για το βιβλίο “Τα καινούρια μου αυτιά” και για το βιβλίο “Η δύναμή μου”.

Φωτογραφία4228  Φωτογραφία4229  Φωτογραφία4230  Φωτογραφία4231  Φωτογραφία4232  Φωτογραφία4234

Φωτογραφία4236

Φωτογραφία4235  Φωτογραφία4238  Φωτογραφία4243

Επίσης παίξαμε μαθηματικά παιχνίδια με αφορμή το βιβλίο της “Εκδρομή με το λεωφορείο”.

Φωτογραφία4272  Φωτογραφία4273

Όμως, το βιβλίο που αγάπησαν περισσότερο τα παιδιά είναι “Τα καινούρια μου αυτιά”, το οποίο έγινε και η αιτία να μας επισκεφτεί η κυρία Κωνσταντίνα και να μας εξηγήσει από κοντά με ποια αφορμή το έγραψε!

Άρχισαν λοιπόν να ετοιμάζουν… γαϊδουρινά αυτιά από χαρτόνι, ώστε να τα φορέσουν την ημέρα της επίσκεψης της συγγραφέως.

Φωτογραφία4201  Φωτογραφία4202  Φωτογραφία4203

Φωτογραφία4204  Φωτογραφία4194

Ετοίμασαν και ένα σχετικό με την ιστορία αυτή τραγούδι, το οποίο εμπνεύστηκε η κυρία Δήμητρα από το Κλασικό Τμήμα, της το  τραγούδισαν στο τέλος και επιπλέον της ετοίμασαν και ερωτήσεις.

Τα λόγια του τραγουδιού:

Να σας πω τι μου συμβαίνει:

σαν μιλάει η μαμά,

μερικές λεξούλες φεύγουν

απ’ τα δυο μου τα αυτιά!

Έτσι, μια και δυο εκείνη

μ’ έφερε σε δυο γιατρούς

και μου είπε πρώτα ο ένας:

“Εσύ ο, τι θες ακούς!”

Μα ο άλλος είπε:

“Άκου λοιπόν, εγώ, αγοράκι μου, σου λέω

να αλλάξεις τα μικρά σου τα αυτιά

να βάλεις άλλα, τεράστια και πελώρια και καινούρια,

δηλαδή… γαϊδουρινά!”

Κι έτσι τέλος η μαμά μου

έκανε κάτι απλό:

μου απάνταγε μονάχα

αν πρώτα απάνταγα εγώ!

Λα λα λα λα λα λα λο!

τώρα αμέσως απαντώ!

Λα λα λα λα λα λα λα

έχω δυο ωραία αυτιά

και σας λέω ότι είναι

αποτελεσματικά!!!

Και κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, η κυρία Κωνσταντίνα βρέθηκε ανάμεσα στους ενθουσιασμένους αλλά ταυτόχρονα και ανυπόμονους μαθητές, οι οποίοι παρακολουθούσαν απορροφημένοι τα λόγια της. Οι ερωτήσεις που της έθεσαν πολλές και σημαντικές, στις οποίες απάντησε με μεγάλη προθυμία. Έτσι, μάθαμε και από κοντά κάποια πράγματα για την ίδια αλλά και για το πώς οδηγήθηκε στη δημιουργία της ιστορίας “Τα καινούρια μου αυτιά”.

Φωτογραφία4244  Φωτογραφία4245  Φωτογραφία4246  Φωτογραφία4247  Φωτογραφία4248

Στο τέλος της είπαν και το τραγουδάκι που είχαν ετοιμάσει με την κυρία Δήμητρα και της χάρισαν τις ζωγραφιές τους με θέμα “Τα καινούρια μου αυτιά” και “Η δύναμή μου”, ενώ η ίδια χάρισε σε όλους μας από έναν σελιδοδείκτη!

Φωτογραφία4250  Φωτογραφία4252  Φωτογραφία4254  Φωτογραφία4253  Φωτογραφία4255

Ευχαριστούμε λοιπόν θερμά την κυρία Κωνσταντίνα για την επίσκεψή της και της ευχόμαστε να έχει υγεία και να μην την εγκαταλείψει ποτέ η έμπνευσή της να γράφει ιστορίες και βιβλία!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια ξεχωριστή και αγαπημένη επίσκεψη!!!