“Φτιάχνω κουραμπιεδακια με τα δυο χεράκια”! Καλές γιορτές!!! (Τμήμα Ολοήμερο)

Δεκ 201522

Για να αποχαιρετιστούμε με τον πιο γλυκό τρόπο, λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία για τα Χριστούγεννα, αποφασίσαμε σήμερα να φτιάξουμε κουραμπιέδες!

Συγκεντρώσαμε τα υλικά, πλύναμε καλά τα χεράκια μας, σηκώσαμε και τα μανίκια μας και στρωθήκαμε στη δουλειά:

Αρχικά, σε μια λεκανίτσα ρίξαμε το αλεύρι με το Baking Powder:

Φωτογραφία3161  Φωτογραφία3162

Κατόπι λιώσαμε το βούτυρο, το ανακατέψαμε με το μίξερ για να αφρατέψει και το ρίξαμε μέσα στο αλεύρι:

Φωτογραφία3160 Φωτογραφία3164  Φωτογραφία3165

Μέσα στο  μίγμα προσθέσαμε άχνη ζάχαρη και βανίλια.

Φωτογραφία3163  Φωτογραφία3167

Και αρχίσαμε να ζυμώνουμε!

Φωτογραφία3168  Φωτογραφία3169

Μετά αρχίσαμε να πλάθουμε κουραμπιεδάκια με τα δυο μας τα χεράκια!

Φωτογραφία3172 Φωτογραφία3173    Φωτογραφία3170  Φωτογραφία3174

Και ήρθε η ώρα να τα τοποθετήσουμε στα ταψιά και να τα πάμε για ψήσιμο στον καλό μας κύριο Γιώργο (ο οποίος μας είχε βοηθήσει να φτιάξουμε και ψωμί, αν θυμάστε!)

Φωτογραφία3180  Φωτογραφία3181

Και μέχρι να ψηθούν… ανυπομονούσαμε και όλο κοιτάζαμε το ρολόι στον τοίχο μέχρι να έρθει η ώρα που θα βγουν από τον φούρνο…

Και επιτέλους, κάποτε ψήθηκαν!

Οι κυρίες πασπάλισαν τους κουραμπιέδες με άχνη ζάχαρη ενώ εμείς… ήδη τους απολαμβάναμε είτε με ζάχαρη είτε… σκέτους, προτού ακόμη προλάβουν να τους πασπαλίσουν!

Ευχόμαστε σε όλους καλές γιορτές!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Φτιάχνω κουραμπιεδακια με τα δυο χεράκια”! Καλές γιορτές!!! (Τμήμα Ολοήμερο)