etwinning 1 :

Etwinning : “My neighborhood’s treasures” (Οι θησαυροί της γειτονιάς μου)

Το σχολείο μας (3ο τμήμα) συμμετέχει στο καινοτόμο Ευρωπαϊκό                 Πρόγραμμα etwinning κατά το οποίο σχολεία από διάφορα μέρη της Ελλάδας και του εξωτερικού συνεργάζονται  και δημιουργούν νέα, διευρυμένα περιβάλλοντα μάθησης .

Το θέμα της συνεργασίας μας είναι   «Οι θησαυροί της γειτονιάς μου» και έχει σαν στόχο να δραστηριοποιήσει τα παιδιά να βγουν από το σπίτι τους, να απομακρυνθούν από την πολύωρη προσκόλληση στις οθόνες και να ανακαλύψουν μικρούς θησαυρούς που μπορεί να κρύβει η κάθε γειτονιά. Τα παιδιά θα μοιραστούν τα ευρήματά τους με τους συμμαθητές τους αλλά και με μαθητές άλλων σχολείων και θα διαπιστώσουν πώς μικρά αντικείμενα μπορούν να τους οδηγήσουν σε μεγάλες ανακαλύψεις!

Με το έργο «Οι θησαυροί της γειτονιάς μου» οι μαθητές αναμένεται να αποκτήσουν δεξιότητες διερεύνησης και κριτικής σκέψης. Θα ανακαλύψουν και θα ταξινομήσουν ιδιότητες των αντικειμένων που υπάρχουν γύρω τους. Θα αναπτύξουν συνδυαστική σκέψη καθώς θα μπουν σε διαδικασία σύγκρισης τοποθεσιών και αντικειμένων. Θα μάθουν να χρησιμοποιούν την τεχνολογία προς όφελος της φύσης. Θα αναπτύξουν επικοινωνιακές δεξιότητες και θα καλλιεργήσουν την επιχειρηματολογία τους καθώς θα πρέπει να παρουσιάσουν τον ιδιαίτερο «θησαυρό» που θα ανακαλύψουν, όπως επίσης και τον τρόπο που θα μπορούσε να χρησιμεύσει σε κάποιον.

Συντάκτης : Παπατριανταφύλλου Ειρήνη

Υποσελίδες