——Δράση

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης για την εσωτερική αξιολόγηση, οργανώθηκε από το 26ο νηπιαγωγείο Καλαμαριάς επιμόρφωση με θέμα: “Προστασία από Φυσικές Καταστροφές” με εισηγητές υπεύθυνους του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Καλαμαριάς.

Το σχολείο μας πραγματοποίησε τις παρακάτω δράσεις σχετικές με την προστασία από το σεισμό:

Προστασία από το “σεισμό”

Ξεκινώντας τις δράσεις μας, παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικά βίντεο για να κατανοήσουμε τι είναι ο σεισμός.

Τι κάνω σε περίπτωση σεισμού;Πώς θα προστατευτώ από τους σεισμούς;
Παρατηρήσαμε και συζητήσαμε την αφίσα προστασίας με οδηγίες για σεισμό:

Είδαμε σχετικά βίντεο:

Κάναμε ασκήσεις ετοιμότητας:

DSC06369 DSC06371 DSC06372 DSC06373

Μάθαμε τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης και τα γράψαμε για να τα θυμόμαστε καλύτερα:

7fb7d6afe33da6ae2288fdec95873753

Δημιουργήσαμε αφίσσα με τρία σημαντικά βήματα σε περίπτωση σεισμού:

Συμπληρώσαμε φύλλο αξιολόγησης: που θα κρυφτώ σε περίπτωση σεισμού;

Ώρα για τραγούδι:

Τώρα παίξε και συ:

Η Πύρρα προετοιμάζεται για τον σεισμό

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ Εκπαιδευτικό παιχνίδι για τους τρόπους προστασίας από τον σεισμό στην πόλη.

Στόχος του μαθησιακού αντικειμένου είναι να εμπεδώσουν οι μαθητές τις απαραίτητες ενέργειες προετοιμασίας για επικείμενη σεισμική δόνηση, αλλά και προφύλαξης μετά από αυτή.

Πιο αναλυτικά, το παιχνίδι ζητά από τους παίκτες να βοηθήσουν την ηρωίδα, την Πύρρα, να μεταβεί σε ασφαλή χώρο, συλλέγοντας αντικείμενα χρήσιμα σε περίπτωση σεισμού, αφήνοντας τα περιττά και αποφεύγοντας τα επικίνδυνα.

eduobject earthquake 59.zip teaser

Υπεύθυνοι νηπιαγωγοί: