Bravo School 2022

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στον 5ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2022, για τους 17 παγκόσμιους στόχους, στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών και μαθητριών  για την δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου.

Η συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας αφορά το δάσος και την επίδραση του στον κόσμο μας.

“Δάσος- οι πνεύμονες της γης” είναι ο τίτλος του έργου των παιδιών μας. Το έργο δημιουργήθηκε με διάφορες τεχνικές όπως η ζωγραφική με εμποτισμένο γκοφρε χαρτί, η ζωγραφική με τέμπερες και το κολάζ. Στην αφίσα απεικονίζεται ο πλανήτης μας με  πνεύμονες, οι οποίοι συνδέονται με το δάσος που δεσπόζει στην κορυφή και τροφοδοτείται από αυτό με οξυγόνο.

23 11 11 practice sg2020 057952600 1650024306 students mainΜέσα από την αφίσα τονίζεται ο ζωτικής σημασίας ρόλος των δασών στις ζωές των έμβιων όντων αλλά και του πλανήτη συνολικά.