Το νηπιαγωγείο μας

6o
Το 6ο Νηπιαγωγείο Χίου πρωτολειτούργησε στην περιοχή της Μητροπόλεως και ήταν μονοθέσιο. Σαν πρώτο κτίριο για τη στέγασή του χρησιμοποιήθηκε μια αίθουσα στο παλαιό 6ο Δημοτικό Σχολείο Χίου(πέτρινο κτίριο,πάνω από το τμήμα της Παιδικής Βιβλιοθήκης Χίου).
Αργότερα στεγάστηκε σε μια ενοικιαζόμενη αίθουσα στο κτίριο των αδελφών Αυγουστίδη,ενώ μετέπειτα εγκαταστάθηκε στον 1ο όροφο του κτιρίου της Ιεράς Μητρόπολης Χίου,μέσα στην αυλή του Ιερού Ναού Σωτήρος Χριστού, στην οδό Δωροθέου Πρώιου 19,πίσω από τη βιβλιοθήκη Κοραή και συνέχισε να λειτουργεί εκεί μέχρι τον Ιούνιο του 1998.
Από τον Σεπτέμβριο του 1998 έως και σήμερα συστεγάζεται με το 2ο Νηπιαγωγείο Χίου,στην οδό Δρόσου 8 στην Ευαγγελίστρια,απέναντι από το αρχαιολογικό μουσείο.Το νηπιαγωγείο μας τη φετινή σχολική χρονιά λειτουργεί σαν τριθέσιο.
6oo
Το σχολείο μας στο χάρτη: