Δράση 1. Στο σχολείο μας θα εφαρμόσουμε το πρόγραμμα  “Βήματα για τη Ζωή”

οθόνης 2023 01 29 174458

Σκοπός του Προγράμματος δεν είναι να διδάξει στους μαθητές συμπεριφορές, αλλά να τους μάθει τον τρόπο να σκέφτονται, ώστε να αναπτύξουν Αυτοεκτίμηση και Ενσυναίσθηση και να καλλιεργήσουν Ατομικές και Κοινωνικές Δεξιότητες, με έμφαση στη Διαχείριση Συναισθημάτων και την Επίλυση Προβλημάτων. Αυτές οι Δεξιότητες ονομάζονται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας «Δεξιότητες Ζωής» («Life Skills») και ορίζονται ως η βάση της εκπαίδευσης (1993).

Το Πρόγραμμα «Βήματα για τη ζωή» αποτελεί ένα ολοκληρωμένο και δομημένο ετήσιο curriculum 54 αναλυτικών μαθημάτων. Είναι βασισμένο στις αρχές των ΑΠΣ, ΔΕΠΠΣ και του Νέου Σχολείου, και διαμορφώθηκε με βάση την ελληνική πραγματικότητα, λαμβάνοντας όμως υπόψη τη δομή και το περιεχόμενο προγραμμάτων Κοινωνικής-Συναισθηματικής Μάθησης και Δεξιοτήτων Ζωής Πανεπιστημίων και Οργανισμών άλλων χωρών (Καναδάς, Η.Π.Α, Αυστρία, Αυστραλία, Ιταλία κ.ά.), τα οποία είναι εγκεκριμένα από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.

Συγγραφέας: Νάντια Κουρμούση

Δράση 2.   Το σχολείο μας συμμετέχει στον  4ο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ  ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

οθόνης 2023 01 29 173526

Για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Νηπιαγωγείου

Σεπτέμβριος 2022-Μάιος 2023

Οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ διοργανώνουν για τέταρτη συνεχή χρονιά ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού για τα παιδιά του Νηπιαγωγείου. Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προάγει τη Φιλαναγνωσία και δίνει αφορμή στον εκπαιδευτικό να εργαστεί με την ομάδα του διαθεματικά, ενώ παράλληλα ενθαρρύνει τα παιδιά να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο και να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες.

«Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της»

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννηση της Άλκης Ζέη (1923), στον φετινό επετειακό Μαραθώνιο καλούμε τους μαθητές να γνωρίσουν τα βιβλία μιας από τις σπουδαιότερες συγγραφείς της σύγχρονης ελληνικής λογοτεχνίας. Αυτός είναι ο τρόπος να διαφυλάξουμε ζωντανό το τεράστιο αυτό έργο που άφησε ως παρακαταθήκη στις νεότερες γενιές αναγνωστών.

οθόνης 2023 01 29 173903

Η Βεβαίωση συμμετοχής

eyaggelo page 0001

Δράση 3 Ανακύκλωση Συμμετέχουμε και φέτος στον σχολικό διαγωνισμό ανακύκλωσης της Followgreen

SOCIAL ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ

Το σχολείο μας συμμετέχει για 4η φορά στο στον σχολικό διαγωνισμό ανακύκλωσης της Followgreen προκειμένου να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά σε θέματα περιβάλλοντος με ευχάριστο τρόπο

Πως λειτουργεί:  δες στην σελίδα https://followgreen.gr/

Δράση 4 Στο σχολείο μας θα εφαρμόσουμε 2 περιβαλλοντικά προγράμματα

οθόνης 2023 01 29 203256

Το πρώτο με τίτλο

« Ένα Δέντρο μεγαλώνει στην αυλή του σχολείου μας» στο πλαίσιο της Δράσης «Φυτεύω και Υιοθετώ ένα δέντρο, δίνω ανάσα στη γη» 2022-2023.

Στην ίδια δράση συμμετείχαμε και την προηγούμενη σχολική χρονιά και φέτος θα συνεχίσουμε την δράση με επιπλέον δραστηριότητες, καθώς τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον πέρσι και τα παιδαγωγικά οφέλη που αποκόμισαν από την δράση  ήταν σημαντικά

afisa drasis

Η Βεβαίωση συμμετοχής

6ο Νηπιαγωγείο Αμπελοκήπων page 0001

Και το δεύτερο

Τρέχει – τρέχει το νερό”  Το νερό είναι πολύτιμο για τη ζωή μας κι αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινότητάς μας και η πόλη που ζούμε παραθαλάσσια οπότε τα παιδιά έχουν πολλες εμπειρίες ήδη από το θέμα μας.  Σκοπός του προγράμματος μας είναι να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα του νερού στη ζωή μας ,  να καλλιεργηθεί η περιβαλλοντική τους συνείδηση και να μάθουν να σέβονται το φυσικό περιβάλλον στο οποίο ζουν και τον υδάτινο κόσμο .

οθόνης 2023 01 29 203021