Το Σχολείο Μας

Προχωράμε λοιπόν!

Η σχολική χρονιά 2012-2013 είδε ένα νέο εκπαιδευτικό ίδρυμα να γεννιέται στην πόλη μας, το 6ο Γενικό Λύκειο Λαμίας. Το κτίριο ολοκαίνουριο, αποτελεί πρόταση για τα εκπαιδευτήρια της εποχής που έρχεται. Εδώ η αισθητική και η λειτουργικότητα ανταγωνίζονται, αναβαθμίζοντας τόσο την εκπαιδευτική διαδικασία όσο και το γύρω αστικό περιβάλλον.

Η εκπαίδευση όμως είναι κυρίως το έμψυχο υλικό που την απαρτίζει: Οι εκπαιδευτικοί και πάνω από όλα οι μαθητές και οι μαθήτριες. Οι πρώτοι ονειρευόμαστε και δουλεύουμε για ένα σχολείο καινοτόμο, ανοιχτό στην κοινωνία, που να ερεθίζει τα παιδιά ώστε να αναπτύξουν τις δεξιότητες τους και να προωθεί τη δημιουργική και κριτική σκέψη και όχι τη στείρα αποστήθιση.

Και βέβαια οι αποδέκτες όλης αυτής της προσπάθειας οι μαθήτριες και οι μαθητές μας, τα καμάρια μας. Αποτελούν διαρκή πρόκληση και ταυτόχρονα ελπίδα, ότι θα μεταπλάσουν τη ζωντάνια τους και τον εφηβικό τους ενθουσιασμό σε αξίες και οράματα, ώστε η γενιά τους να μετατρέψει την Ελλάδα σε μια χώρα πολύ καλύτερη από αυτή που τους παραδίδουμε. Που της αξίζει και τους αξίζει!!! Εμείς οι καθηγητές τους και οι οικογένειες τους θα σταθούμε σε αυτό στοργικοί αρωγοί.

Προχωράμε λοιπόν!!!

Μία απάντηση μέχρι τώρα

Μια Απάντηση προς “Το Σχολείο Μας”

1.   Δημήτρης Κάποςστο 13 Ιαν 2013 στις 20:01     Απάντηση1

Καλοτάξιδο το νέο Σχολείο και κυρίως οι μαθητές και οι μαθήτριες!

Σχόλια (RSS)