IMG_20190130_092305

Εορτασμός των 3 Ιεραρχών

Την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019, παραμονή της γιορτής των Τριών Ιεραρχών, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συνομίλησαν με το Θεολόγο καθηγητή κ. Κονιδάρη. Κατά τη συζήτηση αναπτύχθηκαν επίκαιρα θέματα και εκδηλώθηκαν προβληματισμοί με αφορμή τη γιορτή των τριών Ιεραρχών.

Την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2019 μαθητές και καθηγητές εκκλησιάστηκαν στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Παλατιανής. Πραγματοποιήθηκε αρτοκλασία υπέρ υγείας και φωτισμού των μαθητών και των καθηγητών τους. Κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας και στο τέλος αναγνώστηκε το μήνυμα της ιεράς Συνόδου, το οποίο παραθέτουμε στη συνέχεια.

Πριν αποχωρήσουμε, δεχτήκαμε πρωινό κέρασμα και ευχές στην αίθουσα εκδηλώσεων του ναού. Ευχαριστούμε τους ιερείς και το προσωπικό του ιερού ναού Παναγίας Παλατιανής για τη φιλοξενία.