Αρχική » Προγράμματα » Έναρξη προγράμματος Ρομποτικής

Έναρξη προγράμματος Ρομποτικής

Πρόγραμμα Ρομποτικής

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων σε συνεργασία με τη Διεύθυνση ,ξεκινάει πρόγραμμα ρομποτικής για τους μαθητές του υπό την αιγίδα του Δήμου Νίκαιας – Αγ.Ι.Ρεντη και σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο Πειραιά και το πανεπιστήμιο Frederick της Κύπρου, μετά το πέρας των μαθημάτων, στο χώρο τους σχολείου.

Η ρομποτική είναι βασική κινητήρια δύναμη για τη μεγέθυνση και την ανταγωνιστικότητα της χώρας μας. Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι η δραστηριότητα που πραγματοποιείται κυρίως με την ομαδική και συνεργατική συμμετοχή των μαθητών, δραστηριοποιώντας τα νέα παιδιά έτσι ώστε να έχουν τα καλύτερα εφόδια για να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις του μέλλοντος της κοινωνίας – ένα μέλλον όπου η καινοτομία, η πρωτοτυπία και η ικανότητά του να συνεργαστεί με άλλους, θα αποτελέσουν σημαντικές και ανταγωνιστικές παραμέτρους.

Στο τέλος του προγράμματος θα δοθούν βεβαιώσεις στους συμμετέχοντες