Αρχική » Εκδηλώσεις » Εορταστικές εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου 1940

Εορταστικές εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου 1940

Εορταστικές εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου 1940 .

25 Οκτωβρίου 2019

Παραμονές του Εθνικού Εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου ’40 . Ελάχιστος φόρος τιμής στους πεσόντες του ελληνο-αλβανικού μετώπου, στα θύματα της κατοχής από τα γερμανικά στρατεύματα και τους ήρωες τη Εθνικής Αντίστασης, αποτέλεσε η ταπεινή και σεμνή εορταστική εκδήλωση που τελέστηκε στο Πολύχωρο «Μάνος Λόϊζος».

Μας τίμησε με την παρουσία της, η φιλόλογος κ. Παπαδοπούλου Αρχοντία Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Νίκαιας-Αγ Ι. Ρέντη.

Κατά την έναρξη της τελετής, αναγνώστηκε το πρακτικό και ορίστηκαν ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες, μαθητές που ξεχώρισαν για τις επιδόσεις και το ήθος τους. Κατόπιν, επιδόθηκαν τα Αριστεία & Βραβεία Προόδου στους μαθητές που αρίστευσαν στα μαθήματα και πρώτευσαν στα τμήματά τους.

Συντελεστές της εορταστικής εκδήλωσης οι εκπαιδευτικοί φιλόλογοι του σχολείου μας κ. Κουτέλα Β. & κ. Τερλέση Χ.

Καταθέτουν  το στεφάνι οι μαθητές, στο Μνημείο Πεσόντων της Εθνικής Αντίστασης

Ακολουθεί η παρέλαση στις 28 Οκτωμβρίου 2019 με την προετοιμασία και συνοδεία του κ. Πένταρη Δημήτρη καθηγητή Φυσικής Αγωγής, όπου οι μαθητές/-τριες του Σχολείου επέδειξαν περήφανα το παράστημά τους. Οι μαθητές είναι η νέα γενιά που στέλνει το ελπιδοφόρο μήνυμα στην πατρίδα μας.