Αρχική » Εκδηλώσεις » Επέτειος του 1821

Επέτειος του 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 το Σχολείο μας πραγματοποίησε εκδήλωση στο Πολύχωρο «Μάνος Λοϊζος» για να τιμήσει την επέτειο της Επανάστασης του 1821.

Οι μαθητές του σχολείου, με την καθοδήγηση των καθηγητών Κατσανάκη Π., Θεοδωροπούλου Σ., Αργυροπούλου Χ., παρουσίασαν τα γεγονότα και τους πρωταγωνιστές της Ελληνικής Επανάστασης μέσα από πεζά και ποιητικά κείμενα, θεατρικό, αλλά και τραγούδια και χορούς, που προκάλεσαν θαυμασμό και ενθουσιασμό.

Η εκδήλωση προκάλεσε συναισθήματα υπερηφάνειας για τους αγώνες των Ελλήνων, αλλά και προβληματισμό για τη διχόνοια και τις ξένες επεμβάσεις εκείνης της εποχής που θυμίζουν πολλά από τη σημερινή κακοδαιμονία μας καθώς και μηνύματα για  διαρκή διεκδίκηση και υπεράσπιση της ελευθερίας ως χρέος και δικαίωμα του λαού απέναντι σε κάθε δύναμη.

Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς και καλή πρόοδο στους μαθητές μας.

Απο την Διεύθυνση