Αρχική » Δραστηριότητες » Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Θολωτό Μυκηναϊκό Τάφο

Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Θολωτό Μυκηναϊκό Τάφο

Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Θολωτό Μυκηναϊκό τάφο του δήμου Αχαρνών.

Ο Θολωτός Τάφος του Μενιδίου. Ο καλύτερα διατηρημένος Μυκηναϊκός θολωτός τάφος στην Αττική.

Την Πέμπτη 24-01-2019 Α1 & Α4 και την Δευτέρα 28-01-2019 Α3 & Α4΄ οι μαθητές/-τριες με τους συνοδούς καθηγητές θα ολοκληρωθεί  η επίσκεψη στον Θολωτό Μυκηναϊκό τάφο που βρίσκεται στονκεται στον  Δήμο Φιλαδελφείας (ύψος 217) στον Κόκκινο Μύλο, στις Αχαρνές ο καλύτερα διατηρημένος Μυκηναϊκός θολωτός τάφος στην Αττική.                                Μάθανε ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον τάφο, συζήτησαν, δραματοποίησαν τις ταφικές συνήθειες των προγόνων μας και μπήκανε με δέος στην είσοδο του μνημείου.με σκοπό να μεταβάλουν την επίσκεψη στους χώρους πολιτισμικής αναφοράς σε ευχάριστη εμπειρία. Στόχος της  εκπαιδευτικής δράσης είναι η προβολή της τοπικής ιστορίας και του συνόλου των υλικών στοιχείων που συνθέτουν το διαχρονικό μνημειακό πλούτο των Αχαρνών από τους αρχαίους μέχρι τους νεότερους χρόνους.                                                                                                         Εκπαιδευτικοί και μαθητές  μετά το πέρας του προγράμματος συμπληρώνουν ένα ερωτηματολόγιο κλειστού και ανοιχτού τύπου για την αξιολόγηση του προγράμματος για τη συνεχή βελτίωσή του.