Αρχική » Δραστηριότητες » Επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας στο σχολείο μας.

Επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας στο σχολείο μας.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας από τον Α΄ Πυροσβεστικό Σταθμό Πειραιά ανταποκρινόμενη άμεσα στο αίτημα του σχολείου μας για ενημέρωση των μαθητών και εκπαιδευτικών σε θέματα αντιμετώπισης εκτακτών αναγκών (πυρκαγιάς, σεισμού)  βρέθηκε κοντά μας.

Ο Αξ/κός κ. Ράλλης Ευστράτιος, αφού παρουσίασε το θέμα αναλυτικά και παραστατικά, συζήτησε με τους μαθητές για το πως αντιμετωπίζονται με το καλύτερο δυνατό τρόπο καταστάσεις κινδύνου, από φωτιά ή σεισμό και έλυσε όλες τις απορίες τους. Ανέφεραν επίσης τρόπους πρόληψης στο σπίτι ή σε δάσος.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, εσωτερικός χώρος

Παιδιά και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση.

Το σχολείο μας ευχαριστεί δημόσια την Πυροσβεστική Υπηρεσία για την άμεση ανταπόκριση και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό της έργο.

Από την Διεύθυνση