Αρχική » Μαθήματα » Πρακτική άσκηση μεταπτυχιακών φοιτητών

Πρακτική άσκηση μεταπτυχιακών φοιτητών

Στο σχολείο μας λειτουργεί τμήμα ένταξης με τους εξαίρετους συναδέλφους κ. Τρευλόπουλο Διονύση Φιλόλογο και τον Κ. Φκιαρά Γαρύφαλλο  Μαθηματικό.

Για 2η σχολική χρονιά  το Υ.ΠΕΠΘ δίνει τη δυνατότητα επιλογής σχολείων σε μεταπτυχιακούς φοιτητές για την πρακτική άσκηση τους ώστε να υπάρχει συνδυασμός της θεωρίας με την πράξη που λαμβάνει χώρα στη διάρκεια των σπουδών, αποτελώντας αναπόσπαστο και υποχρεωτικό μέρος του Προγράμματος Σπουδών τους.  Oι στόχοι αυτού του μέρους του προγράμματος είναι να εξοικειωθεί ο μεταπτυχιακός φοιτητής με τη σχολική πραγματικότητα και να αντιμετωπίσει τα προβλήματα και τα θέματα που αφορούν στην παιδαγωγική και διδακτική θεωρία και πράξη από διαφορετικές οπτικές γωνίες, όπως από τη σκοπιά του απλού παρατηρητή, του συστηματικού παρατηρητή και του μετόχου. Για το χειμερινό εξάμηνο του σχ.έτους 2018-19 το σχολείο μας επιλέγει για την πρακτική άσκηση μεταπτυχιακής φοιτήτριας φιλολόγου σε συνεργασία με τον φιλόλογο του τμήματος ένταξης κ. Τρευλόπουλο Διονύση.