Αρχική » Δραστηριότητες » Συμμετοχή στο Πειραματικό Διαγωνισμό στις Φυσικές Επιστήμες

Συμμετοχή στο Πειραματικό Διαγωνισμό στις Φυσικές Επιστήμες

«Πειραματίζομαι και ανακαλύπτω 2018».

Στις 15-5-18 συμμετοχή των μαθητών Αλεξάνδρου Σ., Γεωργιάδης Ζ., Κουγιουμτζόγλου Σ., Πατάκας Σ., της Γ΄Γυμνασίου στο διαγωνισμό στο Ε.Κ.Φ.Ε Νίκαιας

Ο Διαγωνισμός θα αφορούσε  αποκλειστικά πειραματικές / εργαστηριακές δεξιότητες και  αναφέρονταν σε εργαστηριακές ασκήσεις της Γ΄ Γυμνασίου.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι:

• Η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών.
  • Η ουσιαστική ενασχόληση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή, που απαιτούν πειραματική πρακτική, στο σχολικό εργαστήριο Φυσικών Επιστημών.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές  που συμμετείχαν στον Πειραματικό Διαγωνισμό που ανακάλυψαν και εξερεύνησαν και στο καθηγητή κ. Μπενάκη Εμμανουήλ  που προετοίμασε  και συνόδευσε  τα παιδιά!