Αρχική » Δραστηριότητες » Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολ.Μουσείο Σαλαμίνας

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολ.Μουσείο Σαλαμίνας

Οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου με τις συνοδούς καθηγήτριες κ. Δράκου, Γιαννακάκη, Θεοδωροπούλου και κ. Σκαμνού στις 24 Απριλίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας που στεγάζεται στο κτίριο του πρώην Καποδιστριακού Δημοτικού Σχολείου. Η έκθεση του Μουσείου της Σαλαμίνας περιλαμβάνει ευρήματα από τις σωστικές και συστηματικές έρευνες σε όλη την έκταση του νησιού: από την πόλη της Σαλαμίνας, τα Αμπελάκια, την περιοχή του Ναυστάθμου, τα Κανάκια , τα Περιστέρια, το Χαλιώτη, την Κυνόσουρα και το Αιάντειο. Πρόκειται κυρίως για πήλινα αγγεία, ειδώλια, χάλκινα αντικείμενα- κτερίσματα τάφων, λίθινα εργαλεία, καθώς και μια πλούσια συλλογή επιτύμβιων και αναθηματικών αναγλύφων που καλύπτουν τη μακρά περίοδο από τη Τελική Νεολιθική εποχή (4500π.Χ) μέχρι και τα πρώτα χριστιανικά χρόνια και αποδίδουν ανάγλυφα την πλούσια ιστορία του νησιού. Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν από τη γνωριμία τους με τον αρχαιολογικό πλούτο του νησιού. Το Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας αποτελεί προορισμό για ανάλογες εκπαιδευτικές δράσεις.

Κλείσιμο Παραθύρου  ÎšÎ»ÎµÎ¯ÏƒÎ¹Î¼Î¿ Παραθύρου