04-02-2024:Συμμετοχή του 6ου Γυμνασίου στο μαθητικό συνέδριο “Έλα να σου γνωρίσω τον τόπο μου” στην Πάτρα

Το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών, κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς, συντόνισε Δίκτυο 380 σχολικών μονάδων της χώρας μας οι οποίες συνεργάζονται και συνυπάρχουν για την υλοποίηση  Πανελλαδικού Μαθητικού Συνεδρίου Τοπικής Ιστορίας με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου».

Οι σχολικές μονάδες αντιμετώπισαν πολυεδρικά το θέμα, εκπονώντας ερευνητικές εργασίες, έργα δημιουργικής γραφής, εικαστικά, δρώμενα, ψηφιακές αφηγήσεις, μουσικές παραγωγές, βιωματικά εργαστήρια, πάνω στις εξής υποενότητες της βασικής θεματικής:

α) Τοπική ιστορία και εθιμικές τοπικές συνήθειες

β) Μνημεία και αρχαιολογικοί χώροι

γ)  Τοπική Λογοτεχνία/ Συνδεδεμένοι με τον τόπο λογοτέχνες

δ) Τέχνες και  αρχιτεκτονική

ε) Τοπική  ιδιομορφία: φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον

στ) Οικονομική ζωή/ εμπορική δραστηριότητα

ζ) Εξέχουσες μορφές του τόπου.

Το παραγόμενο αποτέλεσμα του Δικτύου, που ανέρχεται στις 580 εργασίες, τις οποίες εκπόνησαν 7520 συμμετέχοντες μαθητές με τους 1045 επιβλέποντες καθηγητές τους,  θα παρουσιαστεί στο ομώνυμο 2ο Πανελλαδικό Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο που θα διεξαχθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 17, Πέμπτη 18 και Παρασκευή 19/4/23 και δια ζώσης το Σάββατο 20/4/23 για τις 80 σχολικές μονάδες που θα μετακινηθούν στην Πάτρα για αυτό τον σκοπό με 1760 μαθητές και 262 καθηγητές.

Η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στο Δίκτυο ενισχύει τους μεταξύ τους δεσμούς,  εντείνει την εξωστρέφεια των σχολείων, αναδεικνύει δεξιότητες και ταλέντα των μαθητών, καλλιεργεί τον κριτικό και κοινωνικό εγγραμματισμό τους και αποτελεί αντίδοτο στην απομόνωση που οι υγειονομικές συνθήκες επέβαλαν.

Το 6ο Γυμνάσιο Χαλκίδας συμμετέχει στο συνέδριο με τρεις εργασίες οι οποίες θα παρουσιαστούν διαδικτυακά την Παρασκευή 19.4.2024 στην 3η συνεδρία από τις 11.40π.μ έως 14.00μ.μ.

«Ο δημιουργός κόμικς και σκιτσογράφος Πέτρος Χριστούλιας», τμήμα Γ3, υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Λιάτζουρα Αικ.
«Η Χαλκίδα του Μυταρά μέσα από το Εργαστήρι Τέχνης-Ένα μελίσσι καλλιτεχνικής δημιουργίας», 6ο Γυμνάσιο Χαλκίδας, Τμήμα Γ4, υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Νίκα Χ.
«Συσπειρωνόμαστε στον Εύριπο», 6ο Γυμνάσιο Χαλκίδας, Ομάδα διαμεσολάβησης, υπεύθυνες καθηγήτριες  κ. Λιλή Αικ., κ. Λιάνα-Τολίκα Στ.

ΑΦΙΣΑ ΔΙΚΤΥΟΥ