11&12-12-2019 ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΣΣΑ

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην  Άμφισσα και τους Δελφούς με την Περιβαλλοντική Ομάδα

Την πόλη της Άμφισσας και τους Δελφούς επισκέφτηκαν οι μαθητές της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 6ου Γυμνασίου, με υπεύθυνες προγράμματος την κ. Χασιώτου Βιολέττα και την κ. Χασιώτου Ευμορφία, και συνοδό την κ. Ηλία Μαρία.  Η εκπαιδευτική επίσκεψη έγινε στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2019 για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης  «ΠΟΛΗ & ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ: ΤΟ ΧΘΕΣ & ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΣΣΑ», σε συνεργασία με  το ΚΠΕ Άμφισσας.

Μαθητές και ο συνοδοί καθηγητές  περπατήσαμε στα μονοπάτια του Μαντείου των Δελφών, επισκεφθήκαμε το θέατρο, θαυμάσαμε τα εκθέματα του Μουσείου, και παρακολουθήσαμε μια διαφορετική ξενάγηση στο χώρο του Μαντείου , μια ξενάγηση μέσα από το φίλτρο του περιβάλλοντος και του σπουδαίου ρόλου που αυτό διαδραμάτισε  στο συγκεκριμένο χώρο.

Το απόγευμα  παρακολουθήσαμε βιωματικό πρόγραμμα στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ  για την επίδραση του ανθρώπου στο περιβάλλον και είδαμε μέσα από πειράματα που έκαναν οι ίδιοι οι μαθητές τις επιπτώσεις των ενεργειών του ανθρώπου και την ευθύνη που αυτές θέτουν ενώπιών μας.

Την επόμενη μέρα γνωρίσαμε την παλιά πόλη της Άμφισσας, ανεβήκαμε στο κάστρο της και μελετήσαμε την ιστορία της πόλης μέσα από αυτό, ενημερωθήκαμε για την λειτουργία των βυρσοδεψείων και τη σημασία τους  στην οικονομική ζωή της πόλης κατά τον προηγούμενο αιώνα, και επισκεφθήκαμε την Δημοτική Πινακοθήκη Σπύρος Παπαλουκάς, όπου θαυμάσαμε έργα του σπουδαίου καλλιτέχνη.

Στην επιστροφή μας, η στάση μας στην παραδοσιακή  Αράχωβα παρά την ελαφρά βροχή, μας έφερε και πάλι σε επαφή με το χθες και το σήμερα μιας πόλης. Περπατήσαμε στα πλακόστρωτα δρομάκια της, γευθήκαμε ωραίο φαγητό και θαυμάσαμε  το Ρολόι, τον Ιερό Ναό του  Αγίου Γεωργίου και το Ηρώο του Καραϊσκάκη.

Ήταν δύο ημέρες γεμάτες από καινούριες εμπειρίες αλλά και πολλή χαρά και κέφι που εκτός από τις καινούριες γνώσεις, έδωσαν την ευκαιρία σε μαθητές διαφορετικών τμημάτων να γνωριστούν καλύτερα μεταξύ τους αλλά και με τους εκπαιδευτικούς και να έρθουν πιο κοντά.