7-9-2018 Ηλεκτρονικά παιχνίδια

Τα παιχνίδια στον υπολογιστή είναι αρκετά διαδεδομένα σε όλες τις ηλικίες αλλά ιδιαίτερη ευαισθησία έχουν υποχρέωση να δείχνουν οι γονείς σχετικά με αυτά που τα παιδιά τους ασχολούνται. Είναι σίγουρα βολικό να κάθεται ήσυχα μπροστά στην οθόνη και εμείς να κάνουμε τις δουλειές μας όμως οφείλουμε διακριτικά να κοιτάξουμε με ποιο παιχνίδι ασχολείται, τι σκοπό/στόχο έχει αυτό, ποια διαδικασία ακολουθεί το παιδί για να πετύχει αυτό το στόχο, αν παίζει  και με κάποιους άλλους διαδικτυακά και οτιδήποτε άλλο νομίζουμε ή προκύψει. Μπορούμε να παίξουμε κι εμείς το παιχνίδι μια φορά και μετά να  συζητήσουμε μαζί του ήρεμα, να του εξηγήσουμε αν κάνει κάτι που  είναι επικίνδυνο για την υγεία του, αν φαίνεται ότι καλλιεργεί άγχος στο παιδί, ή ρατσιστικές ιδέες, εμπάθεια, μίσος, εθισμό.

Ηλεκτρονικά παιχνίδια βίας  – άρθρο από το in.gr