12-01-2024: επιμορφωτικό πρόγραμμα “Το Άγχος στη Σχολική Κοινότητα”

Την Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του 6ου Γυμνασίου δίωρο επιμορφωτικό πρόγραμμα με θέμα «το άγχος στη σχολική κοινότητα» από την ψυχολόγο του «Χαμόγελου του Παιδιού» κ. Έλλη Στάμου. Το πρόγραμμα παρακολούθησαν οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου σε δύο ομάδες.

Στην αρχή, έγινε παρουσίαση της ιστορίας του εθελοντικού οργανισμού, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, «το Χαμόγελου του παιδιού» και των δράσεών του. Στη συνέχεια, οι μαθητές πήραν το λόγο και συζήτησαν τι τους αγχώνει σχετικά με το σχολείο. Στο δεύτερο μέρος, παρουσιάστηκαν τεχνικές διαχείρισης του σχολικού άγχους που μπορούν να λειτουργήσουν προστατευτικά και να προάγουν την ψυχική υγεία των μαθητών. Μετά το τέλος της παρέμβασης, ακολούθησε συζήτηση και αναστοχασμός για τη δράση μέσα στις τάξεις και συμπληρώθηκαν ερωτηματολόγια αξιολόγησης του προγράμματος όπου εκφράστηκε η ανάγκη των μαθητών για  επανάληψη και συνέχεια παρόμοιων δράσεων.

Έχουν ήδη προγραμματιστεί παρεμβάσεις για όλη τη σχολική κοινότητα,  τους μαθητές της Β΄ και  Γ΄ Γυμνασίου, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς και κηδεμόνες.

IMG 49dd9c18af635295e59f9c4bc564b567 V IMG ea03b0524cba8ee307e071435e0307b1 V