Επίσκεψη σε Έκθεση Φωτογραφίας

Την Τετάρτη 4 Απριλίου 2012 η Φωτογραφική Λέσχη του σχολείου μας πραγματοποίησε μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Αγωγή Υγείας ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα.

Αρχικά επισκεφτήκαν στο Ινστιτούτο Θερβάντες την φωτογραφική έκθεση της ισπανίδας Λέελε με θέμα την ουτοπία. Έπειτα στα καταπληκτικά Λουτρά των Αέρηδων στην Πλάκα μια έκθεση με θέμα τα θρησκευτικά μνημεία των Βαλκανίων και τέλος στο Μουσείο Μπενάκη μια έκθεση ανέκδοτων φωτογραφιών για την Μικρασιατική Καταστροφή και την ανταλλαγή πληθυσμών. Δεν έλλειψε βεβαίως μια βόλτα στο Μοναστηράκι. Την εκδρομή συνδιοργάνωσαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες των προγραμμάτων Λιάτζουρα Κατερίνα και Νίκα Χαρά και συνόδεψαν η υποδιευθύντρια Ζούτσου Χάρις καθώς και ο μαθηματικός Δαμιανός Γιάννης.