D66912E2 6B3A 41FC 986A FFEE9FA3EBCE

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022 στο Planet One στον Γέρακα

Αθλητικές Γενικά νέα Δράσεις

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν στις 21 Οκτωβρίου 2022 το αθλητικό κέντρο Planet One στον Γέρακα. Η 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού συνδέεται με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 και έχουν κοινό σύνθημα «Άθληση κάθε μέρα, Υγεία μια ζωή» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.
Το Planet One, όπου βρεθήκαμε, είναι ψυχαγωγικό και αθλητικό κέντρο στους πρόποδες της Πεντέλης στον Γέρακα και προσέφερε στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας βιωματικές αθλητικές δραστηριότητες με συμμετοχή τους σε ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα, παραδοσιακά και παιδαγωγικά παιχνίδια, καθώς και άλλες νέες δραστηριότητες, όπως zipline, ισορροπία, τοξοβολία και παιχνίδια Survivor.
Ο καιρός ήταν σύμμαχός μας και τα παιδιά διασκέδασαν με την ψυχή και το σώμα!
Πάρτε μια γεύση στο βίντεο που ακολουθεί: