Διάθεση ψυχολόγου στο 6o ΕΠΑΛ Πάτρας

Σας ενημερώνουμε πως, από τον Οκτώβριο κάθε Τρίτη με Παρασκευή (08.00-12.06) και για το υπόλοιπο της τρέχουσας σχολικής χρονιάς, θα βρίσκεται στο σχολείο μας ψυχολόγος. Έργο του ψυχολόγου είναι η συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς των μαθητών για την εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας και την προώθηση του εκπαιδευτικού έργου.

Παρέχει ψυχολογική υποστήριξη/ συμβουλευτική  σε μαθητές και γονείς, οι οποίοι είτε με δική τους πρωτοβουλία , είτε κατόπιν παρότρυνσης καθηγητών / γονιών, διατυπώνουν σχετικό αίτημα.

Σε περίπτωση που ο Ψυχολόγος κρίνει ότι χρειάζεται περαιτέρω  διερεύνηση  του είδους  και του βαθμού των δυσκολιών που αντιμετωπίζει ένας μαθητής  ή πιο συστηματικής παρέμβασης, τον παραπέμπει  σε δημόσιους φορείς ψυχικής υγείας στην ευρύτερη κοινότητα, αφού προηγουμένως έχει ενημερώσει τη Διεύθυνση του σχολείου και τους γονείς.

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση στα παραπάνω παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον Διευθυντή του σχολείου.