Αρχική » 2022

Αρχείο έτους 2022

Υποβολή Αίτηση -Δήλωση για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2023

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι η ενημέρωση από το υπουργείο και η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ο/η υποψήφιος/α για τη συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις

Εορτασμός της Επετείου της 17ης Νοεμβρίου 1973 (σχολ. έτος 2022-23)

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου είναι μια ξεχωριστή στιγμή από την πλούσια σύγχρονη ιστορία του έθνους μας, η οποία  αποτελεί την κορύφωση του αντιδικτατορικού αγώνα του λαού και της νεολαίας της Ελλάδας.

Ο εορτασμός της πραγματοποιήθηκε και φέτος στο σχολείο μας με την προβολή ιστορικού ντοκιμαντέρ για τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν. Παράλληλα οι μαθητές τραγούδησαν για τους δεκάδες χιλιάδες νέους που κρατήθηκαν, φυλακίστηκαν, εξορίστηκαν, βασανίστηκαν, δολοφονήθηκαν, διώχθηκαν στη σκοτεινή επταετία της δικτατορίας. Τίμησαν έτσι την αξία του συλλογικού αγώνα, που γεννά ανεξάντλητη αντοχή και δύναμη στον άνθρωπο για να παλέψει για την Ελευθερία του.

Παρέλαση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940 (σχολ. έτος 2022-23)

Εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 (σχολ. έτος 2022-23)

Η εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 έχει ιδιαίτερη αξία για τη Χώρα μας, αλλά και για την ανθρωπότητα διότι υπενθυμίζει την αντίστασή της ενάντια στο φασισμό και το ναζισμό, αποτελώντας παράδειγμα προάσπισης της ελευθερίας, της δημοκρατίας και της ανεξαρτησίας των εθνών.

Ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου πραγματοποιήθηκε και φέτος, όπως κάθε χρόνο στο σχολείο μας, με ομιλίες στους μαθητές και προβολή ιστορικού αφιερώματος, με στόχο να δοθεί στον εν λόγω εορτασμό ουσιαστικό περιεχόμενο, αναφορικά με την ενίσχυση της ιστορικής μνήμης για τις αξίες της ελευθερίας, της εθνικής ανεξαρτησίας, της αντίστασης στο ναζιστικό και φασιστικό ολοκληρωτισμό.

Η αξιοποίηση της Εθνικής Επετείου μέσω αυτών των εκδηλώσεων, παρείχε μία λαμπρή ευκαιρία υπενθύμισης σε όλους μας των αγώνων των προγόνων μας και των πανανθρώπινων αξιών που υπερασπίστηκε το Έθνος μας.

Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στο χώρο του αθλητικού συγκροτήματος Lido Soccer, όπου μετέβησαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Οι εκπαιδευτικοί της Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, πραγματοποίησαν αθλητικές δραστηριότητες, στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές, στα γήπεδα του αθλητικού συγκροτήματος.

Επιλέχθηκαν μάλιστα οι μαθητές που θα στελεχώσουν την ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μας. Αναδείχθηκε έτσι η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία όλων μας.

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ (αφορά όσους γεννήθηκαν το 2005)