Ένας ταχυδακτυλουργός στο Σχολείο μας

ταχυδ004cΜόλις χτυπάει το κουδούνι, τα παιδιά πετάγονται σαν ελατήρια. Ποια δραστηριότητα μπορεί να τα κάνει να ξεχάσουν το διάλλειμα και τα παιχνίδια, κρατώντας τα καρφωμένα στα θρανία τους; Ποιο άλλο θέαμα μπορεί να αποσπάσει την προσοχή τους από τις οθόνες των υπολογιστών, στις οποίες είναι κολλημένα;
Κι ακόμα, στον εικονικό κόσμο, όπου το θέαμα κερδίζει ολοένα και περισσότερο την προσοχή όλων μας, ποια live δραστηριότητα μπορεί να επαναφέρει ακόμα κι εμάς τους δασκάλους σε κατάσταση παιδικής ηλικίας, και να μας κάνει να ξεχάσουμε για λίγο τη σχολική ύλη και να γίνουμε το ένα με τους μαθητές μας;
ταχυδ006cΣίγουρα, τα μαγικά κόλπα ενός ταχυδακτυλουργού μπορούν να τα κάνουν όλα αυτά. Μπορούν να προκαλέσουν την έκπληξη, το θαυμασμό, την απορία κι αμέσως μετά την ακατανίκητη περιέργεια, για το πώς μπορεί αυτός ο άνθρωπος να κάνει τέτοια απίστευτα πράγματα και μάλιστα μπροστά στα μάτια μας. Αν και ξέρουμε ότι πρόκειται για κάποιο κόλπο, γοητευόμαστε ωστόσο, ίσως γιατί κεντρίζεται μέσα μας η αρχέγονη αγωνία γι αυτό που παραμένει ανεξήγητο μυστήριο. Η υποψία ότι ακόμα και ο κόσμος μας δεν είναι τίποτα παραπάνω από κάποιο τρικ του μέγιστου ταχυδακτυλουργού.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δημήτριο Τσαγκάρη για την παράσταση, που με την ευκαιρία των Απόκρεω έδωσε αφιλοκερδώς στην τάξη μας. Μοιράστηκε μαζί μας το χόμπι, το ταλέντο και τις επαγγελματικού επιπέδου δεξιότητές του, τις οποίες ωστόσο ανέπτυξε με πολυετή ενασχόληση, όπως μας είπε, μόνο και μόνο για το χατίρι της μικρούλας εγγονής του.

Οι μαθήτριες, οι μαθητές, η δασκάλα της Δ/2 τάξης και ο Διευθυντής του 6ου Δημ. Σχολείου Συκεών.