Πρώτες βοήθειες σε τραυματισμένα άγρια ζώα

Πως δίνουμε πρώτες βοήθειες σε τραυματισμένα άγρια ζώα

Την Πέμπτη 31 Μαΐου επισκέφτηκε το σχολείο μας η κτηνίατρος κ. Σοφία Προύσαλη, μέλος της εθελοντική ομάδας “Δράση για την Άγρια Ζωή” και μας έδειξε μια παρουσίαση για το τι πρέπει να κάνουμε όταν βρούμε ένα αδύναμο, τραυματισμένο ή μικρό άγριο ζωάκι που χρειάζεται την βοήθειά μας.

Με λίγα λόγια πρέπει:

1. Ετοιμάζουμε ένα χαρτοκούτι με τρύπες στα πλάγια και εφημερίδες στον πάτο του
  2. Προσεκτικά σκεπάζουμε το κεφάλι του με ένα πανί και το βάζουμε μέσα στο κουτί.
  3. Τηλεφωνούμε σε ένα κέντρο περίθαλψης ώστε να πάρουμε τις σωστές οδηγίες
  4. ΔΕΝ του δίνουμε τροφή ΟΥΤΕ νερό
  5. Αφήνουμε το κουτί σε ένα ήσυχο και ζεστό μέρος ώσπου να το μεταφέρουμε σε κάποιο κέντρο περίθαλψης.

Τι είναι μια εθελοντική ομάδα που ασχολείται με τα άγρια ζώα

Επίσης μας παρουσίασε το έργο και τις δραστηριότητες της εθελοντικής ομάδας “Δράση για την Άγρια Ζωή” που ασχολείται με την περίθαλψη άγριων ζώων και την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για τα περιβαλλοντικά θέματα.