6ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης

« Νοέ

Πρόσφατα σχόλια

Ετικετοσύννεφο

Η νέα ιστοσελίδα του σχολείου μας!

Επισκεφθείτε το νέο διαδικτυακό τόπo του σχολείου μας και βάλτε στα αγαπημένα τη νέα ιστοσελίδα :

Ενημέρωση γονέων-Αγγλική γλώσσα(Α΄και Β΄τάξεις)

Οι γονείς των  Α΄και Β΄τάξεων,μπορούν  να διαβάσουν την παρακάτω επιστολή που έχει σταλεί από το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και αφορά   στην εκμάθηση της Αγγλικής γλώσσας κατά την πρώιμη παιδική ηλικία. Απλά πατήστε εδώ.

Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης η 31η Οκτωβρίου

Φύλαξέ με σήμερα για να με έχεις αύριο!

Κάποτε, μια μέρα σαν κι αυτή!

Aς παίξουμε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι!

Κάνε κλικ πάνω στην εικόνα για να αρχίσει το παιχνίδι!

Αγιασμός

Ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα,

13 Σεπτεμβρίου 2010, ώρα  9.15 π.μ.

Μετά το τέλος του Αγιασμού, θα δοθούν βιβλία στους μαθητές  και μαθήτριες των τάξεων:

B’, Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’

Καλώς ήλθατε, πίσω στο σχολείο ξανά!!!

A fish with a smile!

KΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ! Μαρία Μουμτζή

Τριασδιάστατη αναπαράσταση της αρχαίας Αθήνας!

Εξαιρετική παρουσίαση(Harris B.) με περισσότερες από 150 διαφάνειες. Μας την έστειλε η συνεργάτης μας Μαρία Μουμτζή.

10 Μύθοι για την εκμάθηση της δεξιότητας της παραγωγής γραπτού λόγου

Εθνικό Συμβούλιο Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας (Illinois, USA)

Ή αλλιώς

Πώς να μάθουμε να γράφουμε κείμενα

Έχετε καλές αναμνήσεις από το μάθημα της έκθεσης στο σχολείο; Οι περισσότεροι θα έλεγαν «Όχι!» και πιθανόν θα συμπλήρωναν, «Η έκθεση ήταν δύσκολη –ποτέ δεν τα κατάφερα!»

Το να μάθει κανείς να γράφει είναι πράγματι δύσκολο. Αλλά μερικές φορές οι άνθρωποι απογοητεύονται για τους λάθος λόγους. Πέφτουν στην παγίδα να πιστεύουν πράγματα που απλά δεν ισχύουν.

Τα μέλη του Εθνικού Συμβουλίου των Εκπαιδευτικών Αγγλικής γλώσσας του Ιλλινόις (ΗΠΑ), μέσα από τους 10 μύθους που ακολουθούν, προσπαθούν να βάλουν τα πράγματα στις σωστές τους βάσεις.

1.       Τα παιδιά μισούν το γράψιμο.

Είναι λυπηρό αλλά πράγματι ισχύει ότι μερικά παιδιά μισούν το γράψιμο ακριβώς γιατί είχαν κακές εμπειρίες. Παρόλα αυτά κανείς δε γεννιέται να μισεί το γράψιμο. Για παράδειγμα, τα παιδιά τρελαίνονται να διηγούνται ιστορίες –τις δικές τους ιστορίες– για γεγονότα που συμβαίνουν στο σχολείο, για άλλα παιδιά, για ό,τι βλέπουν στην τηλεόραση, για τις ονειροπολήσεις τους. Όταν τα παιδιά ξεκινούν να γράφουν τις δικές τους ιστορίες, μαθαίνουν να αγαπούν το γράψιμο.

Διαβάστε περισσότερα »